Evli olan ve olmayan bireylerde karar verme stratejisinin psikolojik dayanıklılık üzerine etkisi
Effects of decision making strategy of married and non-married individuals on psychological endurance
- Tez No: 449911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aile kavramı toplumların devamını sağlamak için gerekli olan bir kavramdır. Bu durumun yanı sıra evli olan ve olmayan bireyler arasında yoğun farklar bulunmaktadır. Evlilik alınacak olan kararların birçoğunu etkilemektedir. Karar verme stratejisi ise hayatın her alanında önemli olan herkesin kaçınılmaz olarak gerçekleştirdiği bir eylemdir. Bu çalışmada evli olan ve olmayan bireylerin karar verme stratejisinin psikolojik dayanıklılık üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 139 kadın ve 101 erkek olmak üzere toplam 240 kişi alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Ego Sağlamlığı Ölçeği ve Karar Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda psikolojik dayanıklılık ile karar verme stratejisinin 4 alt boyutu arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılığın cinsiyete göre anlamlı şekilde değişiklik gösterdiği; buna göre erkeklerin kadınlara nazaran psikolojik anlamda daha dayanıklı oldukları görülmüştür. Medeni duruma göre psikolojik sağlamlık ve mantıklı karar verme stratejisi açısından anlamlı bir ilişki bulunamazken; bekâr olanların evli olanlara göre kararsız, iç tepkisel ve bağımlı karar verme stratejisini daha fazla kullandıkları bulunmuştur. Ruh sağlığını çok iyi olarak değerlendiren bireylerin ise psikolojik açıdan en dayanıklı kişiler olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Karar verme, psikolojik dayanıklılık, evlilik
Özet (Çeviri)
The concept of the family is a concept that is necessary to ensure the continuation of the societies. In addition to this situation, there are intense differences between married and non-married individuals. Marriage affects most of the decisions to be taken. Decision-making strategy is an action that everyone who is important in every area of life inevitably performs. In this study, the effect of decision making strategy of married and non-married individuals on psychological endurance was investigated. In total, 240 people (139 women and 101 men) were included. Personal Information Form, Ego Reliability Scale and Decision Strategies Scale were used as data collection tools. As a result of the study, there was a positive relationship between psychological endurance and 4 sub-dimensions of decision making strategy. Psychological durability varied significantly according to sex; according to which men were more psychologically resistant than women. While there was no significant relationship between psychological robustness and rational decision making strategy according to marital status; it's found that the unmarried people were using more unstable, internal reactionary and dependent decision making strategies than married ones. Individuals who evaluated their mental health very good were found to be the most psychologically resistant individuals.