Türk Vergi Hukukunda vergi suç ve kabahatleri bakımından yorum ve ispat
Interpretation and proof in terms of tax misdemeanors and crimes in Turkish Tax Law
- Tez No: 450055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP NARTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Vergi borcu/alacağı ilişkisi niteliğinin etkisi ile kamu gücü ağır basan vergi hukuku kavram ve kurumları, yorum ve ispata dair yaklaşımlar yoluyla vergi ödevlisi için katlanılması ağır sonuçlar ihtiva edebilmektedir. Özellikle vergi idaresi ve yargı organlarında, vergiden kaçınma, vergi kaçakçılığı ve vergi kanunlarının içerik sorununa dair üretilen yorum ve ispata ilişkin doktrin, uygulama ve yaklaşımlar konuyu özellikli hale getirmektedir. Hukuk düzeni içerisinde ifade bulmanın koşutu olan insan haklarına sıkı bağ çerçevesinde, kamu düzenini tamamlayıcı fonksiyon vergi hukukunda yorum ve ispat kavramlarını, içerik, sınır, özellikler gibi konularla hiçbir zaman güncelliğini kaybetmeyecek şekilde belirginleştirmektedir. Vergi hukuku, ceza hukuku ve idare hukuku gibi kamu gücü varlığının en etkin hissedildiği alanların etkileşim alanında olan, kavram ve kurumlarını bu hukuk dallarından devşiren vergi ceza hukukunda ise yorum ve ispat, vergi hukukunda önemsenen ve özel bir kimliğe sahip olan yorum ve ispattan farklı ele alınmalıdır. Bir boyutuyla vergi idaresi, vergi yargısı, diğer boyutuyla adli yargının konu alanına dahil olan vergi ceza normlarının yorum ve ispatı, kendine özgü bir takım özellikler ihtiva ederken, bu özelliklerin açığa çıkartılması ve bunlara dair farkındalığının oluşturulması ihtiyacı içindedir. Bu doğrultuda, vergi ceza hukukunun gelişimine katkı sağlayacak nitelikte, vergi ceza normunun varlığı ve bu varlığın gerektirdiği kendine özgü yapı izah edilerek, vergi hukukunda özgün kimliğe sahip olan yorum ve ispatın, vergi suç ve kabahatleri nezdindeki etkisi ve önemi ile özellik gösterdiği düşünülen hususlar değerlendirilmektedir. Bu noktada vergi suç ve kabahatlerinin, vergi hukukunu tamamlayan fonksiyona sahip olduğu fikri ile ele alan çalışmamız, farklı yargılama usullerinin kendi yapılarına has özelliklerini kaybetmeden pozitif düzenlemeler itibariyle çözümler sunmakta ve“olması gerekene”ilişkin düşünceler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Terms and institutions of Tax Law have Public power because of the relation of“Tax Debt”and“Tax Lien”. İnterpretations of the tax regulations and acceptability of proofs may force taxpayer. Especially, tax administration's and courts' interpretations about“tax avoidance”,“tax evasion”and content of tax regulations make this issue important. Interpretation of the regulations and acceptability of proofs in tax law will stay up to date all time because they are in a strict relationship with human rights and public order. Tax criminal law is a harmony of tax law, administrative law and criminal law which are the public power are mostly effective in. Therefore, interpretation of the regulations and acceptability of proofs should be handled differently for this field of law. Tax administration and courts should consider this special field's characteristics while interpreting the regulations and proofs in tax procedures and criminal procedures. In this study, special characters of tax criminal law are examined in detail and the effects of interpretation of regulations and acceptability of proofs in the field of tax misdemeanors and tax crimes are analysed. This study analyses the field from the perspective of that the tax misdemeanors and tax crimes are complementary part of tax law. The study contains solutions that considers the special characteristics of the field and aims to reach the“ideal”.