Öğretmen yazma adaylarının kaygıları ve öz-yeterlikleri arasındaki korelasyon: Gazi Üniversitesi durum çalışması
The correlation between student teachers' writing apprehension and self-efficacy: A case study at Gazi University
  1. Tez No: 450069
  2. Yazar: SABBAR SADEQ SABBAR AL-ZAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yazma kaygısı denildiğinde genellikle yazma sürecinin bir bölümüne zarar veren olumsuz (kişinin yazar olarak kendisi hakkındaki, yazma durumu hakkındaki, ya da yazma işi hakkındaki) kaygı duyguları anlaşılır. Bu terim genellikle zihinsel olarak yazma kapasitesine sahip ancak buna rağmen zorluk yaşayan yazarları tanımlamak için kullanılır (McLeod, 1987).“Yazma kaygısı”terimi Daly ve Miller (1975, p.244) tarafından“bir kişinin özellikle herhangi bir şekilde değerlendirileceği durumlarda yazmaktan kaçınma eğilimi”olarak tanımlamıştır. Bandura (1997) öz-yeterliliği bir kişinin ileriye dönük durumlar için yol haritası hazırlaması ve uygulaması olarak tanımlamıştır. Öz-yeterlik“çeşitli stres kaynağı durumlarla etkili bir şekilde başa çıkmak için kullanılan kapsamlı ve istikrarlı kişisel yeterliktir”(Scholz, Gutie´rrez Don˜a, Sud, & Schwarzer, 2002, p. 243).Hâlihazırdaki çalışmanın temel amacı Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi alanındaki birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin olası yazma kaygısı seviyelerini belirlemektir. Çalışmanın örneklemi uygun örneklem kullanılarak seçilen 149 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma kaygısı düzeyi beklenmedik bir şekilde birinci sınıf öğrencilerinkinden yüksek olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları program geliştirmede ve mesleki gelişimde kullanılabilecektir. Anahtar Kelimeler : Yazma kaygısı, öz-yeterlik, yazma performansı
Özet (Çeviri)
Writing apprehension is generally understood to mean negative, anxious feelings (about oneself as a writer, one's writing situation, or one's writing task) that disrupt some part of the writing process. The term is used to describe writers who are intellectually capable of the task at hand, but who nevertheless have difficulty with it (McLeod, 1987. The term“writing apprehension”was coined by Daly and Miller (1975, p. 244), to describe“the tendency of a person to avoid the process of writing - particularly when it is to be evaluated in some way”. Bandura (1997) defined self-efficacy as beliefs in one's own capacity to organize and execute the courses of action required to manage prospective situations. Self-Efficacy is considered as a“broad and stable sense of personal competence to deal effectively with a variety of stressful situations”(Scholz, Gutie´rrez Don˜a, Sud, & Schwarzer, 2002, p. 243). The aim of present study was to check possible level of writing apprehension differences between first-year and fourth-year student teachers of English language teaching at Gazi University. 149 participants as convenient sampling participated in this study. The results revealed that surprisingly fourth-year students' level of writing apprehension was higher than first year students. The Findings can be used for curriculum development as well as professional development. Key Words : Writing apprehension, self-efficacy, writing performance