Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının aktif vatandaşlık kazanımları: Eylem araştırması
Active citizenship attainments of prospective social studies teachers: An action research
  1. Tez No: 450074
  2. Yazar: İREM NAMLI ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı ikinci sınıf öğrencilerinin aktif vatandaşlık alanında bilgi, beceri ve değer kazanımlarını tespit etmeyi ve yapılan eylem planına göre düzenlemeyi amaçlar. Araştırma, nitel araştırma deseninde modellenmiş eylem araştırması yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 13 kadın 11 erkek olmak üzere toplam 24 öğrenci ile çalışılmıştır. Çalışma grubundan daha fazla nitel veri toplayıp derinlemesine bir analiz yapmak için öğrenci tanıma profili, aktif vatandaşlık soru formu ve ders değerlendirme formu dağıtılmıştır. Öğrenci tanıma profili ile katılımcıların orta ve alt sosyo-ekonomik düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aktif vatandaşlık soru formu ile çalışma grubu içerisinde vatandaşlığı farklı şekillerde tanımlayan katılımcılar olduğu tespit edilmiştir. Ders değerlendirme formuyla birlikte katılımcıların süreç boyunca bilgi, beceri ve değer boyutlarıyla ilgili değişim olduğunu ifade ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Aktif vatandaşlıkla ilgili bulunan değerlerin yüzde ağırlıkları sırasıyla; ayrımcılık, cumhuriyet, destekleme, ve benimseme'dir. Katılımcılar, araştırmacı tarafından geliştirilen Aktif Vatandaşlık Başarı testi ile belirlenmiştir. Çalışma grubuna araştırmacı tarafından 9 haftalık aktif vatandaşlık bilgi, beceri ve değer eğitimi verilmiştir. Eylem planı grubun ihtiyaçlarına göre belirlenmiştir. Çalışma süresince grubun aktif vatandaşlıkla ilgili kavramları, bu kavramlara ulaşma yolları ve aktif vatandaşlıkla ilgili değerlerini incelemek ve düzenlemek için dersler kamera ile takip edilmiş, her dersin bitiminde derslerin transkripsiyonu yapılmıştır. Daha sonra bu metinler üzerinde içerik analizi ve tematik analiz yapılmıştır. Bulunan temalar alanda uzman bir araştırmacı tarafından kontrol edilmiş, Miles ve Huberman'ın güvenirlik formülüne göre güvenirlik oranı %75 bulunmuştur. 10. haftada bir Değerlendirme Oturumu yapılmış ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı 3. sınıftan 1 kadın ve 4 erkek öğrenciyle katılımcıların aktif vatandaşlıkla ilgili bilgi, beceri ve değer yönünde nitel bir değerlendirmeleri yapılmıştır. Aktif vatandaşlık değerlerini betimleyebilmek amacıyla araştırmacı tarafından Aktif Vatandaşlık Değer Ölçeği geliştirilmiştir. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda cumhuriyet, ayrımcılık, aktif vatandaşlığı benimseme ve aktif vatandaşlığı destekleme olmak üzere 4 boyut ortaya çıkmıştır. Ölçekte Cronbach Alfa sayısı ,835 çıkmış açıklanan varyans oranı ise %54,01 bulunmuştur. Çalışma grubu 30 kişinin altında olduğu için betimsel istatistik yardımıyla grubun ölçekte çıkan boyutlara ilişkin tutumları yüzde ve frekans olarak belirlenmiştir. Uygulanan ölçeğin sonuçlarına göre aktif vatandaşlık değerlerinin kültürel düzeyde daha fazladır. Çalışmanın sonunda katılımcıların süreç boyunca bilgiye ulaşma yollarında eleştirel düşünme yönünde bir artış olduğu ve kültürel anlamda toplumsal birlikteliği vurgulayıcı bir aktif vatandaşlık benimsedikleri ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak Sosyal Bilgiler Öğretmen adaylarının aktif vatandaşlıkla ilgili bilgi ve becerilerinde demokratik anlamda aktif vatandaşlığı geliştirici kazanımlar sağlanabileceği düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Aktif vatandaşlık, bilgi-beceri-değer kazanımı, Sosyal Bilgiler Eğitimi
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and to regulate active citizenship knowledge, skills and value attainments of second year students of Social Studies Teacher Education. The present study has action research model. Quantitative data collection tools are also used to support the qualitative data. The study group is comprised of 24 students in total including 13 females and 11 males. Participants are identified using the Active Citizenship Achievement test developed by the researcher. The study by following action research plan group is taught active citizenship knowledge, skills and values by the researcher for 9 weeks. The action plan is determined based on the needs of the group. To examine and regulate the concepts of active citizenship, the ways of achievement of these concepts and the values of active citizenship of the group during the study, the class sessions are followed up by a camera and transcribed at the end of each session. Later, content analysis and thematic analysis are performed on these texts. Themes found are checked by a researcher expert in the field and the reliability ratio is calculated as 75% according to Miles Huberman's reliability formula. An Evaluation Session is held at the 10th week and one female and four male third year students of the Social Studies Teacher Education performed a qualitative evaluation on active citizenship knowledge, skills and values of the participants. Quantitative analyses concluded that there is an increased level of critical thinking in knowledge attainment among the participants during the process and that they adopted an active citizenship emphasizing social unity in cultural sense. The results of the qualitative analysis show a consistency with the studies that are previously conducted on active citizenship at local level. In order to describe the active citizenship values of the participant group, the Active Citizenship Value Scale is administered by the researcher. The exploratory factor analysis revealed 4 dimensions including republic, discrimination, adoption of active citizenship and supporting of active citizenship. The scale's Cronbach's Alpha coefficient is found to be .835, and the variance explained is found to be 54.01%. Since the study group is comprised of less than 30 people, the attitudes of the group toward the dimensions found in the scale are denoted in percentage and frequency terms with the help of descriptive statistics. The percentage weights of the study group regarding their active citizenship values calculated by means of descriptive analysis are found to be discrimination, republic, support and adoption respectively. Accordingly, quantitative active citizenship values are found to be more at cultural level. A student recognition profile, active citizenship questionnaire and course evaluation form are distributed among the study group to collect more qualitative analysis and perform an in-depth analysis there on. The student recognition profile concluded that the participants' socioeconomic level is middle and low. With the active citizenship questionnaire, there are some participants found within the study group that defined citizenship differently. With the course evaluation form, it is concluded that the participants expressed a change regarding the dimensions of knowledge, skills and values during the process. In conclusion, it is believed that prospective Social Studies teachers can be equipped with attainments in active citizenship knowledge and skills that can help develop active citizenship in democratic sense. Key Words : Active citizenship, knowledge, skills, values aquisition, Social Study Education