The effects of reading tasks on incidental vocabulary learning
Okuma etkinliklerinin rastlantısal kelime öğrenimine etkisi
- Tez No: 450073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kelime bilgisi, dil öğretiminde ve öğreniminde önemli bir unsurdur. Bu sebeple daha etkili yöntemleri belirlemek ve uygulamak öğrencilere ve öğretmenlere zaman, enerji ve emek tasarrufu sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı üç okuma etkinliğinin rastlantısal kelime öğrenimine etkisini karşılaştırmaktır. Etkinlikler: kelimenin anlamını bağlamdan çıkarma, parçayla birlikte verilmiş olan sözlükçenin kullanımı, ve İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce sözlük kullanımıdır. Veriler ön test, üç adet son test ve hatırlama testi vasıtasıyla toplanmıştır. Çalışmaya İngilizcesi alt-orta seviyede olan üniversite öğrencisi 24 denek katılmıştır. Tüm çalışma yedi haftada tamamlanmıştır. Her bir etkinlik için 6 adet olmak üzere 18 hedef kelimeyi seçmek amacıyla 30 soruluk bir ön test uygulanmıştır. Beş hafta sonra öğrenciler üç okuma etkinliğini tamamlamış ve kelime testini yapmışlardır. Öğrenmenin kalıcı olup olmadığını görmek amacıyla son testten iki hafta sonra katılımcılara son testte kullanılan soruları içeren bir hatırlama testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları sözlükçeyle yapılan okumanın en etkili etkinlik olduğunu göstermiştir. Sözlükçeden sonra sözlükle okuma gelmektedir. En az etkili olan okuma etkinliği ise kelimenin anlamını cümleden çıkarmadır. Anahtar Kelimeler : rastlantısal kelime öğrenimi, bağlamdan kelimenin anlamını
Özet (Çeviri)
Vocabulary is a core component of language teaching and learning. Thus, identifying and applying the more effective strategies may help the learners and teachers save time, energy, and effort. The purpose of this study is to compare the effects of three reading tasks on incidental vocabulary learning. The tasks are: inferring the meaning from context, consulting the gloss provided for the text and consulting a bilingualized paper dictionary while reading. Data were collected through a pre-test, three post-tests and a retention test. 24 pre-intermediate learners of English as a foreign language in a university participated in the study. The whole study lasted seven weeks. The pre-test was administered to select 18 target vocabulary, 6 for each treatment. Five weeks later, the students completed three reading tasks and took vocabulary tests. In order to test whether the students retained the target words, a retention test that contained all the items in the post-tests were administered to the participants two weeks after the reading treatments. Findings of this study indicated that reading a text with the provided gloss is the most effective task. Then comes reading with a bilingualized dictionary. The least effective reading task is inferring meaning from context. Key Words : incidental vocabulary learning, inferring the meaning from context, gloss, dictionary, retention