Endüstriyel tahribatsız test yöntemleri
  1. Tez No: 45008
  2. Yazar: HARUN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill Endüstriyel Tahribatsxz Test Yöntemleri Harun Topçu Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Danışman : Prof.M.Selami Kılıçkaya Ağustos, 1995 ÖZET Bu tez çalışmasında, Endüstriyel Tahribatsız Test Yöntemleri adı verilen metodlardan Radyografi, Ultrasonik ve Sıvı Girinim Test Yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemlerin temelinde yatan fiziksel olaylar araştırılmış, yapılan teorik incelemeler seramik malzemeler üzerine yapılan deneyler ile desteklenmiştir. Birinci bölümde, Endüstriyel Tahribatsız Test Yöntemleri hakkında genel bir bilgi verilmiş ve gelişen teknoloji içindeki önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde ilk olarak, Radyografik Test Yöntemleri adı verilen X-grafi ve gamagrafi yöntemleri tartışılmış, elektromanyetik radyasyonlar olan X-ışmları ve gama ışınlarının madde ile etkileşimleri incelenmiş, esas olarak fotoelektrik olay, compton saçılması ve çift oluşumu üzerinde durulmuştur. Daha sonra, Ultrasonik Test Yöntemleri incelenmiş, ses enerjisi, ses basıncı ve bu yöntemin temelinde yatan esas olgu“piezoelektrik olay”üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Üçüncü bölümde, sıvıların viskozluk ve yüzey gerilimi özellikleri ve bunların endüstriyel en pratik uygulaması olan sıvı girinim yöntemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise incelenen test yöntemlerine ait deneylerle ilgili sonuçlar ve açıklamalar yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Radyografi, ultrases, sıvı girinim
Özet (Çeviri)
IV Industrial Nondestructive Testing Methods Harun Topçu Master Thesis, Department of Physics Supervisor: Prof.M.Selami Kılıçkaya August, 1995 SUMMARY In this work three types of industrial nondestructive testing methods are investigated: Radiography, ultrasonic and liquid penetrant. Physical phenomena underlying these methods are examined and the theoritical work is supported with experiments performed on ceramic materials. The first part includes general information about“Industrial Nondestructive Testing Techniques”and emphasizes their importance in the developing technology. The second part deals with x-graphy and gamagraphy as radiographic testing methods. The interaction of x and gama rays with matter is examined, photoelectric effect, compton scattering and pair production are mainly considered. The second topic of this part is ultrasonic testing methods. The energy and pressure of ultrasound and piezoelectric effect, which is the basis of this method, are investigated in details. In the third part, liquid penetrant method which employes viscosities and surface pressures of liquids is examined. The fourth part includes the data from results of the performed experiments and opinions on results. KEY WORDS : Radiography, ultrasound, liquid penetrant.