Rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretim mekanizması tasarım ve imalatı
  1. Tez No: 45012
  2. Yazar: RECEP KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
iv ÖZET Bu. çalışmada, dünyada rüzgâr enerjisi kullanım teknolojisindeki gelişmeler taranmış, Türkiye'de ve bulunduğumuz bölge Simav'da rüzgâr enerjisi potansiyelleri belirlenmiştir. Bölgenin rüzgâr enerjisinden yararlanabilmesi için uygun rüzgâr türbin tip ve karakteristikleri belirlenmiştir. Bölgede yatay eksenli çok kanatlı rüzgar türbininin uygun olduğu saptanmış, ve çalışmada bu çeşit türbinden elektrik enerjisi üretim mekanizması tasarlanmış ve imal edilmiştir. Türbin, 2 m. çapında, 16 kanatlı yatay eksenli olup, güç iletim sisteminde 1/36 hız oranında dişli kutusu imal edilmiş, kavrama olarak motorsiklet kavraması kullanılmış, otomobil şarj dinamosu ve 12 Voltluk akü ile mekanizmanın imalatı yapılmıştır. Yapılan mekanizma, Simav'ın rüzgâr enerji potansiyeli yüksek olan yerlerinde elektrik üretimi için umut vermiştir. Fakat Simav ovası için elektrik enerjisi üretiminde yeterli olamayacağı kanaatine varılmıştır. Bölgenin rüzgâr enerji potansiyelinin, su kuyularından şu çıkarmak için gerekli enerji potansiyeline sahip olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Tasarım, Yatay Eksenli Türbin, Düşey Eksenli Türbin.
Özet (Çeviri)
V DSSIGN AND CONSTRUCTION OF ELECTRICAL ENERGY PRODUCTION MECRANISM BY WIND ENERGY ( M. Sc. Thesis ) Recep KOÇ DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 SUMMARY lu this study, the developments in the world about using the wind energy, has been scanned; in Turkey and in the place we settled Simav, the v/ind energy potential had been determined. in our region, horizontal axis multiple-propeller türbine, is determined as appropriate and this study electrical energy production mechanism from this type of türbine, has been desigaed and manufactured, A wind türbine with 2 m. diameter and 16 propellers and in power tranmission systera, a gear box at a speed rate of 1/36 has been manufactured; a motorcycle clutch has been used as clutching; with an automobil charging dynamo and a 12 Volt accumulator, the manufacturing of mechanism has been done.vi The manufactured mechanism, gave a hope for the electric production at the places the wind energy potential of Simav is high. But about the lower places o£ Simav district, it is come to a decision that it will be not sufficient for the electric production. it is determined, the wind energy potential of the district has enough energy potential for water exha\ısting f rom the water wells. Keywords : VJind Energy, Design, Horîzontal Axis Türbine, Vertical Axis Türbine.