Okluk dağı (Kütahya) florası
  1. Tez No: 45011
  2. Yazar: EROL YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
iv ÖZET OKLUK DA?I { KÜTAHYA } FLORASI Erol YAKUT Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Danışman : Prof.Dr.Adem TATLI Ağustos, 1995 Bu araştırma 1994 - 1995 yılları arasında Okluk DaCjı'nın ( Kütahya ) florası üzerinde yapıldı, Araştırma bölgesinde 39 familya ve 149 cinse ait 286 takson testait edildi. Bu. bölgede en fazla taksona sahip olan familyalar; Compositae 36, Leguminosae 36, Labiatae 22. Gramineae 18, Ranunculaceae'dir. Türlerin floristik bölgelere göre dağılımında Akdeniz elementi % 14.7 ile ilk sırayı almaktadır, İran - Turan elementi % 11.5, Avrupa - Sibirya elementi ise % 7,7'dir. Bölgede 39 adet endemik takson tesbit edilmiştir. Araştırma alanındaki bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında Hemikriptofitler % 39,9 oranla ilk sırayı almaktadır, daha sonra sırayla Terofitler % 31,2, Geofitler % 16,1, Kriptofitler % 7,3, Fanerofitler % 2.8, Nanofanerofi tler % 1.7 ve Vasküler saprofitler % l'dir Anahtar Kelimeler : Kütahya, Okluk Dağı, P. nigra Ormanı, Flora
Özet (Çeviri)
V SUMMARY FLORA OF OKLUK MOUNTAIN ( KÜTAHYA ) YAKUT, Erol Master Thesis, Department of Biology Supervisor: Prof.Dr.Âdem TATLI August. 1995 This investigation of flora of Okluk Mountain was studied between the years of 1994 - 1995. The studied area 286 taxa belonging to 39 families and 149 genera were determined. The families which have the most taxon in this region as follows; Compositae 36, Leguminosae 36, Labiatae 22, Gramineae 18, Ranunculacea© 17, in the distribution of the species according to the floristic regions, Mediterranean elements w©re in the first row with the rate of 14,7 %, Whereas Irano - Turanien element has th© ratio of 11,7 %, Euro-Siberian element has the ratio of 7.7 %. And 39 endemic taxa were determined. The distribution of the plants according to the life forms, Hemicryptophytes come first with the rate of 39,9 % in the researching area. Af ter that. in turns Terophytes 31.2 %,Geophytes 16.11 %, Criptophytes 7.3 %, Phanerophytes 2,8 %, Nanophanerophytes 1.7 % and Vascular saprophytes l % are. Key words : Kütahya, Okluk Mountain, Flora