Kesme teorileri ve talaşlı imalatta sert metal uçların optimizasyonu
Cutting theories and optimization of hard metal inserts in chipping removal operation
  1. Tez No: 45013
  2. Yazar: MUAMMER GAVAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ AKGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Günümüzdeki teknolojide, talaşlı imalatta kesme işlemleri çok önemli bir yere sahiptir, özellikle makina takım imalatında kullanılan metallerin büyük bir çoğunluğu talaş kaldırmak suretiyle kesilerek işlenirler. Bu sebeple metallerin talaş kaldırılarak işlenmesi ve talaş kaldırma esnasında oluşan kesme işlemleri büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmada; sert, yumuşak veya çeşitli özellikteki metallerin çeşitli yöntemlerle, çeşitli kesicilerle nasıl kesildiği, kesme sırasında oluşan fiziksel olaylar ve özellikle çok karmaşık fiziksel bir olay olan kesme işlemi teorik ve pratik olarak incelenmiştir. Kesme suretiyle yapılan talaş kaldırma işlemleri çok çeşitli olmakla beraber bunların en yaygın olanları tornalama ve frezeleme şeklinde olduğu, diğerleri ise ya bunların aynısı veya karmaşığı olduğundan özellikle bu alandaki kesme teorileri üzerinde çalışılmıştır. Bunun yanında kesme işlemindeki en önemli iki unsurdan biri olan kesici takımların ve özellikle teknoloji dünyasında usun zamandır kullanılan sert metal kesici uçların en verimli şekilde nasıl kullanılacağı ele alınmıştır. Tez çalışması, şimdiye kadar yapılan çalışmalar incelenerek, kaynaklar taranarak ve karşılaştırılarak ve özellikle makina başında uygulama yapılarak tamamlanmıştır. Anahtar kelimeler 'Kesme' ve 'Sert Metal' dir.
Özet (Çeviri)
V CUTTİNG THEORIES AND OPTIMIZATION OF HARD METAL INSERTS İN CHIPPING REMOVEL OPERATION (M. Sc. Thesis) Muammer GAVAS DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 SUMMARY in today's technology cutting operation processes has a very important place in manufacturing processes. The metals especially used in tools and machinery are mostly produced by cutting the metals with chip removal process. Thus the chipping method in metal cutting and the cutting process during chipping has a big importance. in this study, have to cut hard, soft ör various metals by various methods and various cutting tools and the physical cured during cutting process and especially the very complicate physical event, cutting process is studied theorically and practically. As well as has variety in cutting by chip removel process the most common methods are turning and milling, because the o the r s are either the same ör the complex ofvi them. We studied on the cutting theories of the turning and milling operations. Also we studied how to use most efficiently the hard metal inserts and the cutting machines as these are the two most important in technological world. This components dissertation is completed by studying the previoııs works detaily, scanning the sources and comparing and especially working on the machines. Key words are 'Cutting' and 'Hard Metal'.