Kolemanit'in amonyum sülfat çözeltisi ile çözünürleştirme kinetiği
- Tez No: 45014
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHİR ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET KOLEMANİTİN AMONYUM SÜLFAT ÇÖZELTİSİ İLE ÇÖZÜNÜRLEŞTİRME KİNETİ?İ SÜRÜCÜ, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mahir ALKAN Şubat, 1995 Ülkemiz, dünyanın en zengin bor cevheri rezervine sahip olup; rezervin kalitesi itibari ile de çok iyi durumdadır. Kolemanit daha çok Batı Anadolu ve Orta Anadolu bölgelerinden çıkartılmakta, borik asit üretiminde uleksit ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanım sahası oldukça geniş olmakla birlikte daha çok alanlarda kullanılmak üzere çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada orjinal ve kalsine kolemanitin amonyum sülfat çözeltisi içerisinde çözünme mekanizması ve kinetiği incelenmiştir. Çalışmalarda tanecik boyutu, karıştırma hızı, kalsinasyon sıcaklığı, reaksiyon sıcaklığı, amonyum sülfat çözeltisi konsantrasyonu parametre olarak seçilmiş ve ön hidrasyon etkisi araştırılmıştır. Bu parametrelerden karıştırma hızının ve ön hidrasyonun etkisinin olmadığı, tanecik boyutunun küçülmesi, reaksiyon sıcaklığının yükselmesi ve amonyum sülfat konsantrasyonunun artmasıyla dönüşüm hızının arttığı görülmüştür. Kalsinasyon sıcaklığı 500 °C a yükseldikçe kolemanit mineralinin, içerisindeki kristal suyunu kaybetmesi sonucu, partiküllerin yapısında bir açılma meydana gelmekte ve dönüşüm hızı da ha artmaktadır. Reaksiyon sonucu kalan madde, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X- ışınları difraktometresi ile incelendiğinde, Jips (CaS04. 2H20) ve Koktait (NH4) 2Ca(S04)2 gibi katıların oluştuğu belirlenmiştir. Çözünme olayının kimyasal kontrollü olduğu, reaksiyon hızının (1 - x)"1 -1 = k.t modeli ile gösterilebileceği ortaya konulmuştur. Burada x, bir t anındaki kolemanitin dönüşüm kesrini k; hız sabitini ve bu sabitin incelenen parametrelere bağımlı olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Bor minerali, Kolemanit, Çözünme kinetiği.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DISSOLUTON KINETICS OF COLEMANİTE IN AMMONIUM S SULPHATE SOLITIONS SÜRÜCÜ, Ahmet Master Thesis, Departmen of Chemistry Supervisor : Doç. Dr. Mahir ALKAN February, 1 995 Our country has the richest boron deposits in the world and these deposits are high qua lity. Colemanite is mined from western and Middle Anatolia and used in production of boric acid together with the ulexite mineral. Boron compounds are very widely employed in many brarches of industry. The dissolution kinetcis and mechanism of colemanite in ammonium sulphate solutions have been studied. Particle size, stirring speed, calcination temperature, reaction temperature and the concentration of (NH4)2 S04 solution have been chosen as parameters, and the ef fect of pre-hydration has been investigated. It was found that the reaction rate increases with decrease in patricle size and with increase in solution concentration and temprature of reacti on and calcination, while it was not affected by stiring speed and pre-hydration. As the calci nation tempreture increases up to 500 °C, the progressive opening of the structure of the co lemanite particle results in calcines which can be more easily attacked when subjected to a le aching process. From the analysing of the solid residue by X-Ray Diffractometer and Scanning Electron Microscopy (SEM), it was determined that CaS04 2H20 and (NH4) 2Ca(S04)2 formed at the particle surface. The fact that the reaction is chemically controlled and the reaction rate can be expres sed as (1-x)"1 -1 =kt where X is the converted fraction at time t; k is the rate constant depending on the parame ters investigated. Key words : Boron mineral, Colemanite, Dissolution kinetcis