Dört noktadan döner eğilme yorulma makinasının tasarımı
  1. Tez No: 45016
  2. Yazar: İHSAN KÜÇÜKRENDECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada yorulma olayı incelenmiş, yorulmaya neden olan unsurlar araştırılmıştır ve deneysel olarak laboratuar şartlarında malzemelerin yorulması araştırılarak, imal edi¬ lecek ürünlerin ömrü hakkında bilgi edinme yöntemleri gös¬ terilmeye çalışılmıştır. Günümüzde kullanılan yorulma makinaları genellikle dı¬ şarıdan ithal gelmektedir. Mevcut imkanlardan yararlanıla¬ rak araştırmaya yönelik dört noktadan döner eğilme yorulma makinası ırral edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuş¬ tur.. ' Yorulma deney türleri, yorulma deney cihazları, deney numuneleri incelenmiştir. Laboratuar amaçlı dört nc'.'.tadan. döner eğilme yorulma makinası tasarlanarak imal edilmiştir. Bu araştırma sonucu görülmüştür ki tekrarlanan geril¬ meler altında çalışan mekanik parçalar diğer malzemelere o- ranla daha çok yorulmaya maruz kalmaktadırlar. Yorulma o- layı umumiyetle bu parçalar üzerinde araştırılarak yorulma ömrü elde edilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla birçok deney cihazı imal edilmiştir. Malzeme çeşitleri çoğaldıkça değişik konstrüksiyonlar tasarlandıkça yorulma tayin yöntemleri de gelişmek zorunda kalacaktır ve araştırmacılar daha da çok çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the fatigue fact has been searched and the elements that causes fatigue has been investigated in laboratory conditions. According to these, the systems of getting knowledge about the life of products that will be produced had been tried to shown. The fatigue machines that are using now, are usually imported from the foreign countries. Bending fatigue machine that turns from four points, has been produced for the investigation, by the help of the available possibilities. Type of the fatigue tests, fatigue test instruments. test samples has been investigated. According to these, bending fatigue that turns from four points. has been produced. As a result of these tests, it is seen that; the mechanical parts working under the repeating stresses, comparing to the other materials, are being more fatigue. Generally the fatigue fact is investigated over these parts and the fatigue life has been tried to be get. For this purpose a lot of test instruments had been manufactured. When material types are increased and various constructions are designed; the fatigue systems will have to develope and the researchers will work more and more.