Öğretmen adaylarının müzik dinleme alışkanlıkları arasındaki farklılıklar
The differences between music listening habits of teacher candidates
- Tez No: 450225
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NACİYE HARDALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenliği programı ve diğer öğretmenlik programlarında öğrenim gören öğretmen adaylarının müzik dinleme alışkanlıkları arasındaki farklılıkları belirlemeye yöneliktir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim görmekte olan müzik öğretmeni adayları ve diğer öğretmenlik programlarında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluştururken; örneklemini ise 2016-2017 öğretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi'nde müzik öğretmenliği programında ve dokuz ayrı öğretmenlik programında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Bu çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, 5'li likert ölçeğinde hazırlanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Ankette 15 adet soru bulunmaktadır. Öğretmen adaylarına uygulanan anketten elde edilen veriler, bilgisayar ortamında IBM SPSS 21 programı aracılığıyla analiz edilmiş, frekans ve yüzdeleri incelenmiş, istatistiksel çözümleme yöntemlerinden Bağımsız Örneklemler t Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, iki grubun müzik dinleme alışkanlıkları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Lisans düzeyinde müzik eğitimi alan öğretmen adaylarının müzik dinleme alışkanlıklarının, almış oldukları eğitim ile daha olumlu yönde şekillendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Müzik Eğitimi, Müzik Dinleme, Müzik Dinleme Alışkanlıkları
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences between the music listening habits of teacher candidates who receive education in music teaching and other teaching programs. While the universe of the research comprises of music teacher candidates who study at the universities in Turkey and teacher candidates who study in other teaching programs; the sample of the research comprises of teacher candidates who study at the Gazi University music teaching program and nine other teaching programs in the fall semester of the 2016- 2017 academic year. Descriptive survey model was employed in this study. The data were collected through a questionnaire prepared on a 5-point likert scale. There are 15 questions in the questionnaire. The data obtained from the questionnaire, which was applied to teacher candidates, were subjected to computer analysis via the IBM SPSS 21 software, frequency and percentages of the data were examined and the Independent Samples t Test, one of the statistical analysis methods, was applied. As a result of the research, a significant difference was found between the music listening habits of the two groups. It was established that the music listening habits of the teacher candidates who receive music education at undergraduate level are shaped more positively by the education they received. Key Words : Music Education, Music Listening, Music Listening Habits