Çoklu zeka kuramına göre düzenlenen etkinliklerin 7. sınıf ışık ünitesinin öğrenilmesi ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisi
Activities based on multiple intelligence theory related on learning and effects about the 7th grade subject light
- Tez No: 450224
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma çoklu zeka kuramına uygun olarak düzenlenen etkinliklerin 7. sınıf ışık ünitesinin öğrenilmesine ve gerçekleşen öğrenmenin kalıcılığına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Konya il merkezinde bulunan Özel Diltaş Ortaokulu'na devam etmekte olan deney ve kontrol grubunda 30'ar öğrenci olmak üzere 60 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin kendi zeka alanları ile ilgili düşünceleri hakkında fikir edinebilmek amacıyla“Çoklu Zeka Gözlem Formu”, ünite kazanımlarına erişimlerini ölçebilmek amacıyla da“Ünite Başarı Testi”kullanılmıştır. Çalışma bitiminde görüşme formu ile öğrenci görüşleri alınmıştır. Çalışma başlangıcında çoklu zeka özlem formu ve öntest olarak ışık başarı testi uygulanmıştır. Işık başarı testi ve okul tarafından düzenli olarak uygulanan temel eğitimden ortaöğretime geçiş deneme sınavlarının analizine dayalı olarak dört adet yedinci sınıf içinden 7B ve 7C sınıfları deney ve kontrol grupları olarak belirlenmiştir. Haftada dört ders saati olmak üzere 16 ders saati sürdürülen çalışmada deney grubunda çoklu zeka kuramına uygun olarak düzenlenmiş etkinliklerle, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle ders işlenmiştir. Işık başarı testi ünitenin bitiminde sontest, ünitenin bitiminden dört ay sonra da kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde grup içi değerlendirmelerde ilişkili örneklem t- testi, gruplar arası analizde ise ilişkisiz örneklem t- testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to see the effects of persistency on Multiple Intelligence Theory related with learning and effects about the 7th grade subject“Light”. The sample group was chosen from 60 students involving two 7th classes from Private Meram Diltaş Middle School which is in the centre of Konya in the 2013-2014 education year. During the research; so as to get information about the student's intelligence type“Multiple Intelligence Observation Forms”were used and to see the evaluation of the learning outcome“Light Success Tests”were used . At the end of the research interview forms were given to get the students' point of view. As well as at the beginning the multiple intelligence observation forms and success tests were also carried out. With the help of light success tests and beside the tests' analysis performed by the school including the transition from primary to secondary education the classes 7-B and 7-C were chosen among four 7th grade classes to our experimental and control groups. The lessons were carried out in four hours a week and sixteen hours in total; the activities related with multiple intelligence were performed to the experimental group and the traditional teaching method to the control group. The light success tests were used at the end of the unit and also after four months it was used as the persistency tests. The data taken from the tests has been analyzed by using SPSS package program. In the analysis of data the evaluation in-group of the relevant sample group paired samples t-tests and in the intergroup analysis independent samples t-tests were used . According to the results of the analysis based on the activities related with multiple intelligence it was observed that both the learning and the persistency of learning was statistically well (p < 0.05). It is observed that there was a high wish and interest at students by joining the lessons and they found the lessons more funny and interesting than before. Key Words : Multiple Intelligence Theory, science, light