Belirsiz doğrusal sistemlerin kararlılık bölgelerinin bulunması yöntemleri
The methods of finding stability regions of uncertain linear systems
- Tez No: 450281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, belirsiz doğrusal sistemlerin Hurwitz ve Schur kararlılık problemleri incelenmiştir. Bir ve iki parametreli polinomlar ailesi için sabit inersiyon bölgeleri belirlenmiştir. n × n boyutlu polinomsal matrisler ailesinin gürbüz Hurwitz ve gürbüz Schur kararlılığı problemleri ele alınmıştır. Bialterne matris çarpımı kullanılarak, Hurwitz kararlılık probleminin çözümü iki tane ve Schur kararlılık prob leminin çözümü de üç tane çok değişkenli polinomun pozitifliğine indirgenmiştir. Polinomlar uzayında Hurwitz ve Schur kararlı monik polinomlar kümesine dış yaklaşım ele alınmıştır. Hurwitz ve Schur kararlılık için yansıma katsayıları elde edilmiş ve bu katsayılar kullanılarak sürekli ve kesikli bir lineer sistem verildiğinde bu sistem için kararlaştırıcı parametrenin varlığı araştırılmıştır. Bulunan bu sonuçlarla ilgili yeteri sayıda açıklayıcı örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hurwitz and Schur stability problems of uncertain linear systems are considered. The fixed inertia regions for one and two parameters polynomials are determined. The problem of n × n polynomial matrix family, in both Hurwitz stability and Schur stability, is considered. It is shown that in the robust Hurwitz and robust Schur stability the problem can be reduced to positivity of the specially constructed multivariable polynomials. Outer approximation to the set of Hurwitz and Schur stability monic polynomials is considered in polynomial space. The reflection coefficients for Hurwitz and Schur stability are obtained and using these coefficients the existence of stabization parameters for continuous or discrete linear systems are investigated. Results are illustrated by an adequate number of examples.