Pamukçay barajının ölçüm değerlerinin analiz sonuçlarıyla karşılaştırılması
Measurement values of pamukcay dam comparison with analysis
- Tez No: 450288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde; kil çekirdekli toprak dolgu tipteki 37.5 m yüksekliğe sahip Pamukçay Barajının inşaat su tutma aşamalarındaki deformasyon davranışı incelenmiştir. Oluşan yer değiştirmelerin belirlenmesi amacıyla, iki boyutlu düzlem şekil değiştirme prensibi kullanılarak sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Malzeme sonlu eleman model parametreleri, kil çekirdek malzemesi için üç eksenli deney sonuçlarından, diğer malzemeler için ise önceki çalışmalar temelinde seçilmiştir. İnşaat sonrasına ait hesaplanan ve ölçülen deformasyonlar büyüklük ve baraj gövdesindeki konumları itibari ile uyumludur. En büyük oturma baraj gövdesinin yaklaşık yarısında ortaya çıkmıştır. Öte yandan; bu çalışmada model olarak seçilen Pamukçay Barajının gövdesinde oluşan sızmaların Sonlu Elemanlar Yöntemi ve Geo-Studio bilgisayar programından yararlanmak suretiyle sızma analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar DSİ' nin yapmış olduğu sızma gözlemleri verileriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the settlement of behavior of Pamukcay Dam which is a 37.5 m high earthfill dam with clay core, is investigated fort he end of construction and reservoir impoundment stages. Finite element analyses that are based on a 2-D plain strain solution are performed to determine the displacements. Material model parameters for clay are selected from triaxial compression test results. For other materials, preliminary values for model parameters are chosen based on on the result from previous studies on dams. Predicted and measured displacements are in agreement as a function of time, in terms of magnitude and location for the end-of-construction stage. The maximum settlement is observed to be approximately at the middle of the dam height. Otherwise; in this study the leakage analyse of the selected dam of Pamukcay for model is done by using Finite Element methods and Geo-Studio software program. The result of this model is compared with the observing data of DSI.