Atık Çay'dan elde edilen ekstrakt ile yünlü ve pamuklu kumaşların boyanma özelliklerinin incelenmesi
Ihvestigation of dyeing properties of wool and cotton fabrics with waste tea extract
- Tez No: 430864
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, atık çay (Camellia sinensis)' ın tekstil boyamacılığında kullanılabilirliği incelendi. Bu amaçla; pamuk ve yün kumaşların bir kısmı Önal-1 mordan sisteminde bekletilirken bir kısmı bekletilmedi. Boyama işlemler için AlK(SO4)2·12H2O , CuSO4•5H2O , FeSO4•7H2O mordanları yardımıyla ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Genellikle yüksek haslık değerlerine sahip boyamalar elde edilirken, renk şiddetleri açısından da yün kumaşların pamuk kumaşlardan daha iyi sonuç verdiği tespit edildi. Atık çayın yün ve pamuk numuneleri boyamak için uygun bir boyar madde kaynağı olduğu belirlendi. Atık çay ile daha önce Atılgan ve ark., tarafından atık çayın ahşap numune üzerinde ki boyama özellikleri incelenmiştir. Tutak,M. tarafından da bazı bitkilerin (atık çay) pamuk numune üzerindeki boyama özellikleri incelenmiştir. Yapmış olduğum çalışma daha önce yapılmadığı için tamamen orijinal olup bundan sonra ki çalışmalara kaynak teşkil edecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the availability of dyeing with waste tea in textile. Fort his purpose, some parts of cotton and wool stared in the system of Önal-1 purple and the others not stored. Dyeing transactions were performed by using the front, together and final methods of mordant with the help of AlK(SO4)2·12H2O , CuSO4•5H2O and FeSO4•7H2O. Usually, it was detected that,; when obtaining the high fastness valnes dyeing the wool fabric gave beter results than cotton fabrıc also in terms of the color ıntensıty. It was determined that waste tea is a proper dye supply for dyeing the samples of cotton and wool. Waste tea was examined by Atılgan and his colleagues in terms of the dyeing features on sample of waste tea wood. Dyeing properities on cotton samples were examined by Tutak,M. which obtained from same plants (waste tea). Thus, our work we have done is completely original because it hasn't done before and it will be a resource fort he next works.