Experimental investigations of the characteristics of low and atmospheric pressure plasmas
Düşük ve atmosferik basınç plazmaların karakteristiklerinin deneysel incelenmesi
- Tez No: 770578
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde düşük ve atmosferik basınç plazmaların tıp, enerji ve tarım gibi farklı endüstriyel alanlardaki teknolojik uygulamaları deneysel olarak calışılmıştır. İlk olarak hastane kaynaklı enfeksiyonları önlemek gibi medikal uygulamalar için mıknatıssal saçtırma yöntemi ile pamuk kumaş üzerine gümüş ve bakır metaller kaplanmıştır. Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterileriyle yapılan çalışmalarda metal kaplanmış tekstillerin kaplanmamış olanlara göre daha antibakteriyel olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak, fotovoltaik uygulamalar için mıknatıssal saçtırma yöntemi ile cam üzerine tek katmanlı indiyum kalay oksit (ITO) ve üç katmanlı ITO/Ti/ITO (ITI) yapılar üretilmiştir ve karakterizasyonu yapılmıştır. Titanyumun ara metal katmanı olarak kullanıldığı ITI yapısının sadece ITO kullanılan elektrota göre saydamlık özelliğini yitirmeden üç kata kadar daha iletken olduğu gösterilmiştir. ITI yapısının Yüzey Plazmon Rezonans (SPR) etkisi gösterdigi ilk kez rapor edilmiştir. Son olarak, çay tohumlarının (Camellia Sinensis [L.] Kuntze) soğuk atmosferik plazma ile muamele edilmesinin tohum çimlenmesi, fide büyümesi, bitki hormonları ve antioksidant enzimlerin aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the technological applications of low and atmospheric pressure plasmas in different industrial fields such as medicine, energy, and agriculture have been studied experimentally. First, silver and copper metals were coated with magnetron sputtering on cotton fabric for medical applications such as preventing hospital-acquired infections. Studies with Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria have shown that metal-coated textiles are more antibacterial than uncoated ones. Secondly, single-layer indium tin oxide (ITO) and three-layer ITO/Ti/ITO (ITI) structures on glass were fabricated by magnetron sputtering method and characterized for photovoltaic applications. It has been qualitatively demonstrated that the ITI structure, in which titanium is used as the intermediate metal layer, is up to three times more conductive than the electrode using only ITO, without compromising its transparency. It has been reported for the first time that ITI structures show Surface Plasmon Resonance (SPR) effect. Finally, it has been shown that the treatment of tea seeds (Camellia Sinensis [L.] Kuntze) with cold atmospheric plasma enhances seed germination, seedling growth, plant hormones, and antioxidant enzyme activities.