Lineer regresyon modelinde ağırlıklı tahmin ediciler
Weighted estimators in the linear regression model
  1. Tez No: 450309
  2. Yazar: DÜNYA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hatalara ilişkin varsayımların sağlanmamasına neden olan değişen varyans ve otokorelasyonlu lineer regresyon modellerinde“Genelleştirilmiş / Ağırlıklı En Küçük Kareler ”metodu ile model uydurulabilir. Bu çalışmada öncelikle ağırlıklı en küçük kareler tahmin yöntemi incelenmiştir. Daha sonra, örneklem bilgisi ve parametreler hakkında yardımcı bilgi olduğunda kullanılan karma tahmin ediciler incelenmiştir. Ayrıca matrislerinin tam olmaması durumunda literatürde yer alan ağırlıklı karma tahmin edici ele alınmıştır. Ek olarak , ağırlıklı karma ridge tahmin edici ve ağırlıklı karma Liu tahmin ediciler başta olmak üzere bunlara bağlı olarak tanımlanmış diğer ağırlıklı tahmin ediciler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In linear regression model with heteroskedasticity, autocorrelation which violate assumptions about the errors, model may be adapted by Generalized/ Weighted Least Squares metod. In this study, weighted least squares metod are examined. Later, when sample and prior information on parameters simultaneously are given, mixed estimator are examined. Furthermore, in case of incomplete X –matrix, weighted mixed estimator are examined. In addition, weighted mixed ridge estimators and weighted mixed Liu estimators and other mixed estimators which defined by related with these are examined.