Investigations of thermally and optically stimulated luminescence properties of CaSO4:Eu using precipitation method
Çöktürme yöntemi kullanılarak üretilen Eu katkılı CaSO4 malzemesinin termal ve optiksel uyarımlı luminesans özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 450310
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kalsiyum sülfat (CaSO4) iyi bilinen ve aynı zamanda radyasyon dozimetresinde kullanışlı bir TL malzeme olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, kimyasal, yapısal ve termolüminesans özellikleri dışında, literatürdeki CaSO4 fosforlarının özellikle aktivasyon enerjileri gibi OSL özellikleri hakkında yok denecek kadar az çalışma bildirilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Eu-katkılı kalsiyum sülfat malzemesi yeni tuzaklar ve rekombinasyon merkezleri oluşturmak için çöktürme yöntemi ve sol-jel yardımlı çöktürme (Vol-Vey Yöntemi) yöntemi kullanılarak sentezlendi ve OSL karakteristikleri, radyasyon dozimetresinde kullanılabilirlik açısından araştırıldı. Sentezlenen CaSO4, ürünün planlanan materyal ile eşleştirilmesini sağlamak ve materyalin kristalografisi ve morfolojisi hakkında fikir sahibi olmak için XRD ve SEM analizleri yapıldı. Ayrıca, üretilen fazların fonksiyonel gruplarının titreşim modlarını izlemek için FT-IR analizi ve sıcaklık ölçümü esnasında materyaldeki kimyasal ve fiziksel değişiklikleri araştırmak için DSC/TG analizi kullanıldı. Soğuk preslenmiş Eu katkılı CaSO4 pelletlerinin OSL sinyallerini elde etmek ve dozimetrik özelliklerini araştırmak için tüm okumalar bu malzemelerin beta kaynağına (90Sr/90Y) maruz bırakılmasından sonra bir DA-20 model Riso TL/OSL okuyucu ile gerçekleştirildi. Doz tepkisi, tekrar kullanılabilirlik ve solma özellikleri gibi dozimetrik özelliklerin incelenmesine ilaveten, minimum saptanabilir doz, termal kararlılık ve okuma sıcaklığının OSL sinyallerine etkisi de incelendi ve aktivasyon enerjileri belirlendi. Sonuç olarak, bu çalışma, CaSO4:Eu pelletlerinin üstün dozimetrik özelliklerini gösterdi ve geniş bir şekilde kullanılmak ve gelecekte bu maddenin dozimetrik amaçları doğrultusunda geliştirilmek üzere literatüre ışık tuttu.
Özet (Çeviri)
Calcium Sulfate (CaSO4) is a well-known material and also was recognized as a useful TL material in radiation dosimetry. However, except the chemical, structural and thermoluminescence properties, little or no paper has been reported about properties of OSL characteristics especially about the activation energies of CaSO4 phosphors in the literature. For this reason, in this study, the Eu-doped calcium sulfate sample was synthesized using the precipitation method and the sol-gel assisted precipitation (Vol-Vey Method) method to create new traps and recombination centers and the OSL characteristics were investigated for suitability in the radiation dosimetry. The synthesized CaSO4 phosphors were analyzed by XRD and SEM to ensure the product matched with the planned material and to have an idea about the crystallography and microstructure morphology of the material. In addition, FT-IR analysis was performed to observe the vibrational modes of functional groups of the produced phases and DSC and TG Analysis were used for investigation the chemical and physical changes in/on material during temperature measurement. In order to obtain the OSL signals and investigate the dosimetric characteristics of cold pressed Eu doped CaSO4 pellets, all the readouts have been performed with a Riso TL/OSL reader model DA-20 after the materials' exposure to beta source (90Sr/90Y). In addition to examining the dosimetric properties such as dose response, reusability and fading properties, minimum detectable dose, thermal stability and effect of reading temperature were also examined and activation energies were determined. As a result, this study showed to be superior dosimetric properties of CaSO4:Eu pellets and shed light to the literature to use extensively and to evolve with dosimetric purposes of this material in the future.