Effects of engine parameters on performance and emission characteristics of a variable compression ratio engine
Motor parametrelerinin sıkıştırma oranı değişebilir bir motorda performans ve emisyonlara olan etkileri
- Tez No: 450315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada biyodizel ve biyodizel-dizel karışımı gibi alternatif yakıtlarla çalıştırılan sıkıştırma oranı değiştirilebilir bir motorun performans ve emisyon karakteristikleri araştırılmıştır. Birçok kullanım alanı olan ve biyodizel üretim potansiyeline sahip olan Camelina Sativa (ketencik) yağı alternatif yakıt olarak kullanılmıştır. Ayrıca genel olarak kullanılan ayçiçek ve kanola yağları biyodizel üretimi için hammadde olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar, dört zamanlı, tek silindirli, çok yakıtlı, sıkıştırma oranı değiştirilebilir bir motorda dizel ve alternatif yakıtlar kullanılarak yapılmıştır. Deneyler 1500 devir (rpm) ve kısmi yük altında üç farklı sıkıştırma oranı ile yapılmıştır. Teorik çalışma Diesel RK yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Test motorunun teknik özellikleri Diesel RK programında modellenmiş, performans ve emisyon karakteristikleri çıkarılarak deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışma, sıkıştırma oranının artırılmasının, bütün test yakıtları için motorun termik veriminin ve özgül yakıt tüketimini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Motor yüksek sıkıştırma oranında çalıştığında, daha düşük karbon monoksit emisyonu verirken, daha yüksek karbon dioksit ve nitrjen oksit (NOx) emisyonları vermiştir. Ayrıca, biyodizel kullanımı özgül yakıt tüketimini bir miktar arttırmıştır. Motor, biyodizel yakıt olarak kullanıldığında, daha az karbon monoksit emisyonu verirken, daha yüksek nitrojen oksit (NOx) emisyonu vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the performance and emission characteristics of a variable compression engine which is fueled with alternative fuels such as biodiesel and diesel-biodiesel blends. Camelina Sativa (false flax) oil which has variety of usage and has a potential of being feedstock for biodiesel production were used as alternative fuel. Also various common oils such as sunflower and canola oil were used as feedstocks for biodiesel production. Experimental study was conducted with a four stroke, single cylinder, naturally aspirated, multi fuel variable compression ratio engine by using diesel and alternative fuels. Experiments were performed at 1500 rpm and under partial load condition with three different compression ratios. Theoretical study was performed with the aid of Diesel RK software. Technical specifications of test engine were modelled using Diesel RK software and performance and emission characteristics were evaluated and compared with experimental results. The study showed that, increasing compression ratio significantly improves thermal efficiency and specific fuel consumption of the engine for all test fuels. The engine emitted lower carbon monoxide emission but higher carbon dioxide and nitrogen oxides (NOx) emission when operated at higher compression ratios. Furthermore, biodiesel usage increased specific fuel consumption slightly. The engine emitted lower carbon monoxide emission but, higher nitrogen oxides (NOx) emissions when biodiesel used as fuel.