Mini karpuz çeşit adaylarının bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determinaton of some agricultural properties in mini watermelon hybrid candidates
- Tez No: 450314
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması; farklı mini karpuz çeşit adaylarının ülkemize ve bölgemize tanıtılması, mini karpuz çeşit adaylarının bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bitkisel materyal olarak 8 adet mini karpuz çeşit adayı yer almıştır. Şahit olarak ise Bonanza Fı çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada ilk ve % 50 erkek ve dişi çiçeklenme zamanı, ilk kol atma tarihi, ana kol uzunluğu, ana gövde çapı, ana gövdedeki boğum sayısı, toplam verim, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve yüksekliği, ortalama meyve çapı, meyve kabuk kalınlığı, SÇKM ve 1000 dane ağırlığı ölçümleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, denemede yer alan çeşit adaylarından IBAx10, 15x19, IBAx21, IBAx29 ve 29x15 verim değerleri bakımından ön plana çıkmıştır. SÇKM analizleri karşılaştırıldığında en yüksek SÇKM değerine sahip çeşit adayları ise IBAx10 ve IBAx21 olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been conducted to determine some agricultural features of different mini watermelon variety candidates and to introduce them to the region and country. In this researh, 8 mini watermelon variety candidates were used as plant material. Bonanza Fı variety also used as control. First and 50 % flowering period, first branching dates, main stem length, main stem diameter, number of nods on main stem, total yield, average fruit weight, average fruit height, average fruit diameter, fruit rind thickness, TSS analysis, weight of 1000 seeds were measured. According to the research result, IBAx10, 15x19, IBAx21, IBAx29 and 29x15 variety candidates took first places for their yield performance. As comparing TSS analysis, IBAx10 and IBAx21 variety candidates had the highest TSS content.