The performance and emission studies of biodiesel produced from tea seed oil and its blend with diesel fuel
Çay çekirdeğinden üretilen biyodizelin performans ve emisyon çalışmaları ve biyodizelin dizel yakıtla karışımları
  1. Tez No: 450319
  2. Yazar: NESLİHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı biyodizel üretimi için alternatif bir hammadde Camellia Sinensis'i (çay çekirdeği) araştırmaktır. Biyodizel, çay çekirdeğinden ham yağ ile methanolün katalizör olarak NaOH kullanılan transesterifikasyonu ile üretilmiştir. Çay çekirdeği yağının ve transesterifikasyonla üretilen biyodizelin özellikleri ASTM ve EN standart limitleri içerisindedir. Test sonuçlarına göre, yoğunluk, viskosite, parlama noktası ve akma noktası değerleri çay çekirdeği biyodizeli ile artmış, karışımda çay çekirdeği oranı arttırılmasıyla ise ısıl değer ve setan numarası azalmıştır. Bu çalışma gösteriyor ki, biyodizelin performans karakteristikleri dizelden bir miktar kötü olmasına rağmen,karbon monoksit ve karbon dioksit emisyonları 18.45% ve 19.22% 'lere kadar azalmıştır.Ancak azot oksit emisyonları 16.86%'lara kadar artmıştır. Aynı zamanda çalışma, çay çekirdeği biyodizeli-dizel yakıt karışımlarının konvansiyonel dizel motorlarda büyük değişiklikler yapmadan alternative yakıt olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Dizel motorlar için en iyi yakıt karışımı alternatifi B20 biyodizel-dizel karışımıdır. Bu seçim sadece performans karakteristiklerinden dolayı değil aynı zamanda çevresel sebeplerdendir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental work is the investigation of Camellia sinensis (tea seed) as an alternative feedstock for the production of a biodiesel fuel. Biodiesel was prepared from the tea seed by transesterification of the crude oil with methanol in the presence of NaOH as a catalyst. Properties of tea seed oil and biodiesel produced by transesterification were within the limits of ASTM and EN standards. According to test results, density, viscosity, flashpoint and pour point values of blends increased with tea-seed biodiesel, calorific value and cetane number values were found to decreased with increased tea-seed biodiesel. The study showed that performance characteristics were slightly worse than the diesel fuel but biodiesel fuels carbon monoxide and carbon dioxide emissions decreased up to 18.45% and 19.22% respectively however, nitrogen oxides emissions increased up to 16.86%. The study revealed that teaseed biodiesel –diesel fuel blends can be used as alternative fuel in conventional diesel engines without any major modification. The best alternative fuel blend for diesel engines is B20 biodiesel-diesel fuel blends. This is not only for its performance characteristics but also for environment aspects.