Akridin ve karbonil grubu içeren ligandların metal komplekslerinin sentezi ve bazı biyoaktivite özelliklerinin incelenmesi
Synthesis metal complexes of ligands containing the carbonyl group and acridine and the investigation of some bioactivity properties
  1. Tez No: 450318
  2. Yazar: SADET KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, akridin ve karbonil grubu içeren ligandların Fe (III), Mn (III), Al(III), metal tuzları ile 12 tane özgün metal kompleks sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, FT-IR, 1H-NMR, LC-MS, TG, Arjantometri, Atomik Absorpsiyon ve Elementel analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Ligandların, farmakolojik ve asetilkolinesteraz inhibitör özellikleri sıçanların kan ve dokuları üzerinde incelenmiştir. Bu ligantların Alzheimer Hastalığının tedavisinde yeni ilaç sentezinde faydalı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, ligands which consist of acridine and carbonyl group Fe (III), Mn(III), Al(III), 12 original metal complex with metal salts were synthesized. The characterizations of all the synthesized compounds were determined by using, FT-IR, 1H-NMR, LC-MS, TG, argentometry, atomic absorption and elemental analysis techniques. Ligands acetylcholinesterase and pharmacological inhibitory properties were studied on rats blood and tissues. This ligands considered to be useful for the new drug synthesis of Alzheirmer's disease treatment.