Oğul robotları yön bulma problemi
Swarm robots navigation problem
- Tez No: 450326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsanoğlunun yaratıcılığının kaynağı her zaman yaşadığı doğal çevre olmuştur. Örneğin, birçok fonksiyona sahip günümüz uçakları, biri onları geliştirene kadar uçabilen canlılara bakılarak insanlar tarafından nasıl olacağı düşünüldü. Sürü Zekası ise yine insanın doğal ortamını inceleyerek tasarladığı, algoritma anlamında son zamanlarda önemi artan bir kavramdır. Bu algoritma tasarımı da doğadaki canlı gruplarının (kuş, arı, balık, karınca sürüleri, vb.) sosyal manada davranışları incelenerek geliştirilmiştir. Genel olarak bu algoritmalardan en göze çarpanları“Parçacık Sürü Optimizasyonu”ve“Karınca Koloni Optimizasyonu”dur. Bu çalışmada ise Parçacık Sürü Optimizasyonu geliştirilmiş doğadan izlenerek esinlenilen formuna daha yakın performans sergileyecek şekilde özellikler eklenmiştir. Sadece geliştirme değil mevcut algoritma ve geliştirilen yeni halinin performans değerlendirmeleri de yapılmıştır. Parçacık Sürü Optimizasyonu canlı gruplarının toplu halde çevre ile etkileşiminde yaklaşımlarının optimuma nasıl ulaştığı incelenerek tasarlandığından bu algoritmanın en yetkin haline ulaşabilmesi için eklenen özelliklerden birisi robotların bireysel olarak hareketli engelleri aşıp hareketli hedefe ulaşabilmesi ve grup halinde hedefe giderken engellere yaklaştığında yakınlaşıp engelden uzaklaştıktan sonra tekrar eski hacmine ulaşmasıdır. Bu iki yeni farklı tepki Parçacık Sürü Optimizasyonunu robotların çevresine uyumu ve etkileşimi anlamında daha da güçlü kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The source of human inspiration is always the environment he lives. For example, the planes of our time until someone develop them, had been thought how they could be by looking living beings. Submarines were also invented by thinking how it can be possible to move under sea. Swarm intelligence is also a concept designed by observing our own environment whose significance at current times. The design of this algorithm is made by observing social behaviours of living groups (bird, bee, fish, ant swarm groups, etc) in nature. In general, the most remarkable ones are“Ant Colony Optimization”and“Particle Swarm Optimization”.(i.e., PSO) In this paper, a new PSO is designed to perform like the form in nature and added new functions to achieve it. Not only it is developed but also the existing PSO and new PSO are tested. As PSO is designed by observing to reach the closest form of interactions with their environment of living groups in nature, one of the added features of algorithm is reaching mobile target by surpassing mobile obstacles and shrinking-enlargement swarm groups according to positions of obstacles to achieve optimum case. These two new reaction makes PSO more robust and powerful in manner of interaction and harmony with its environment.