Oğul, eş, baba rolleriyle Kur'an kıssalarında peygamberler
The prophets as sons, husbands and fathers i̇n The Quran stori̇es
- Tez No: 597077
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASİYE ŞENAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son birkaç yüzyılda sosyal hayatta yaşanan değişim ve dönüşüm, aile yapısını derinden etkilemiştir. Kadının çalışma hayatına katılmasıyla daha çok kadın üzerinden seyreden bir toplumsal yapılanma ve hassasiyet ortaya çıkmıştır. Bu değişime ayak uydurmakta zorlanan erkek profili ise bazı açılardan geleneği koruyan, bazı açılardan bugünü önceleyen bir seyir izlemektedir. Eril kimliğin bu dönüşüm karşısındaki durumu yeterince ele alınmamıştır. Bu çalışma erkek kimliğinin farklı rollerini peygamberlerin nasıl taşıdıklarına odaklanmıştır. Böylece Kur'an rehberliğinde bu konunun ele alınması hedeflenmiştir. Tevhid akidesinin yeryüzündeki bayraktarı olmakla görevlendirilen peygamberler, vahiy ile insanların dini hayatlarını düzenlerken aynı zamanda, insanlara dünyaya dair yaşam reçeteleri de sunmuşlardır. Onların dini kimlik ve önderlikleri kadar toplum içerisindeki varlıkları, duruşları, imtihanlar karşısındaki tavırları da önem arz etmektedir. Peygamberlerin vahiy ile insanları buluşturmanın yanında bir eş, bir baba ve bir evlat olarak üstlendikleri ailevi sorumlulukları da onların rol model oldukları alanlardandır. Kur'an'da ailevi rollerine atıfta bulunulan peygamberlerin en önemli vasıflarından biri, şefkatli oluşlarıdır. Gönderildikleri topluma bir baba şefkatiyle yaklaştıkları gibi kendi ailelerine, eş ve çocuklarına da benzer bir merhametle davrandıkları, liderlik vasıflarını şefkatle ortaya koydukları görülmektedir. Bu noktada kendi değerlerini evlatlarına da kazandırmak için onları eğitmede son derece yumuşak ve nazik bir tutum içindedirler. Kendi babasından görmediği desteği ilgiyi evladına veren, eşleri tarafından davalarına ihanet edilmesinin acısını da, zorluğunu da yaşayan, fakat yine de diktatör bir aile reisi gibi davranmayan örneklikler, peygamber hikmeti ile ailevi rollerin kesişim noktasında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Changes and transformations in social life in the last few centuries have deeply affected the family structure. With the participation of women in working life, a structuring that has mostly been observed over women has been formed. The male profile, which has difficulty in adapting to this change, has developed a structure that protects the tradition in some respects and gives priority to the present in some respects. But the points of change and transformation in men have not been adequately addressed. Accordingly, this study focuses on how the prophets carry different roles of male identity. The aim of the study is to provide a new perspective with the guidance of the Qur'an by determining the basic principles there. The prophets appointed as bannerbearer of the belief in Allah on earth arranged the religious lives of people through revelation and additionally they also provided people with recipes of life on Earth. Their religious identity and leadership, as well as their presence in society, their attitudes and attitudes towards examinations are also important. In addition to bringing people together with revelation, the prophets' family responsibilities that they took as a husband, a father and a son were among the areas where they were role models. One of the most important characteristics of the prophets, whose roles are stated in the family in the Qur'an, is that they are compassionate. It is seen that the prophets approached the community to which they were sent with the compassion of a father and treated their families, spouses and children with similar compassion and showed their leadership qualities with compassion. At this point, they are extremely gentle and gentle when educating their own children to have their own values.