Halkaların ve matris halkalarının yarı kutup özellikleri
The quasipolar property for rings and matrix rings
- Tez No: 450355
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Birinci bölüm tezin amacını içermektedir. İkinci bölümde çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde nil-yarı kutuplu halkalar tanımlanmakta ve nil-yarı kutuplu halkaların bazı özellikleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde özel Morita içerikli halkalar tanımlanmakta ve bu halkaların yarı kutup olma özellikleri incelenmektedir. Beşinci bölümde 3x3 tipindeki matris halkalarının bazı althalkalarının yarı kutup olma özellikleri üzerinde durulmaktadır. Altıncı bölümde tez ile elde edilen sonuçlar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter includes the purpose of the thesis. In the second chapter preparatory information that will be used later is given. In the third chapter nil-quasipolar rings are introduced and some properties of nil-quasipolar rings are investigated. In the fourth chapter special Morita context rings are defined and quasipolar property of special Morita context rings are investigated. The fifth chapter is concerned with quasipolar property of some subrings of 3x3 matrix rings. The sixth chapter contains the result of the thesis.