Süperiletken 'racetract' bobinlerde ve bobin 'stack' yapılarında alternatif akım kayıpların sonlu elemanlar yöntemi ile araştırılması
Investigation of ac losses of superconducting racetrack coil and structure of coil stack with finite element method
  1. Tez No: 450359
  2. Yazar: MERYEM ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Büyük sistemlerin tasarımı aşamasında süperiletkenlerin davranışlarının önceden tahmin edilebilmesi önemlidir. Süperiletkende akan bir akımın veya uygulanan bir manyetik alanın nasıl bir davranış gösterdiğini anlamak gerekmektedir. Bunun için yıllar içinde yapılan çalışmalar sonucu Kritik Durum Modeli gibi pek çok yaklaşım geliştirilmiştir. Süperiletken malzemelerdeki kritik hali çözmek için de çeşitli sayısal ve analitik yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin çoğu Maxwell denklemlerini çözmek için sonlu elemanlar yöntemine dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında ise bu yöntemlerden biri için farklı bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. Böylece hem doğruluk payı yüksek hem daha kolay hem de daha hızlı hesaplanabilen bir yol geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu tezde süperiletken bobinlerin akım dağılımı, manyetik alan dağılımı ve transport alternatif akım kayıpları geliştirilen yeni model üzerinden yapılacak hesaplamalarla incelenmiştir. Bu hesaplamalar için farklı tiplerde bobin modelleri için oluşturulmuştur. Tüm hesaplamalar kritik durum modeline göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to predict the behavior of superconductors for large system design. We need to understand current or magnetic field behavior in superconductors. As a result of the studies over the years many approaches have been developed such as Critical State Model. Various numerical and analytical methods have been developed to solve critical state in superconductors. Most of these methods are based on the finite element method to solve Maxwell's equations. In this thesis it has been tried to develop a different approach to one of these methods. So, it has been tried to develop a way which can be calculated more easily and more quickly. In this thesis, the current distiribution, the magnetic field distribution and transport alternative current losses of superconducting coil will be analyzed with the new model. For this calculations different types of coil models will be formed. All calculations are done according to the critical state model.