Süperiletken MgB2/Al şeritlerin eldesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of MgB2/Al superconducting tapes
  1. Tez No: 155920
  2. Yazar: YÜKSEL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
SÜPERİLETKEN MgB2/AI ŞERİTLERİN ELDESİ VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Yüksel AKYÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada MgB2, elementlerinden katı hal reaksiyonu ile üretilmiştir. Başlangıç elementlerinin homojen şekilde karıştırılması ve sinterleme işleminin kolaylaşması amacıyla tozlar atritörde mekanik karıştırma işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen numunenin XRD, SEM ve sertlik analizleri yapılmıştır. MgB2 sentezlendikten sonra PIT (Powder in Tube) yöntemi ile MgB2/AI şeritler elde edilmiştir. Şeritler, farklı sıcaklık ve sürelerde tavlanmış ve şeritlerin iletkenlik ve mekanik özellikleri tayin edilmiştir. Şeritlerin oda sıcaklığındaki dirençleri Empedans kazanç faz analizörü ile, kritik sıcaklıkları A.C. alınganlık sistemi ile, üç noktadan eğme mukavemetleri ise çekme cihazı ile ölçülmüştür. XRD analizleri sonucunda yapıda az miktarda MgO fazının varlığına rastlanmıştır. Mekanik karıştırma işleminin MgB2'ün oluşma süresini azalttığı gözlenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda şeritler için kritik sıcaklık değerlerinde kayda değer bir farklılık görülmemiştir. Kritik sıcaklık değerleri 39K'e oldukça yakın çıkmıştır. Bilim Kodu : 948 Anahtar Kelimeler : Süperiletkenlik, MgB2, PIT yöntemi Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ahmet BİÇER
Özet (Çeviri)
IV SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF MgB2/AI SUPERCONDUCTING TAPES (M.Sc Thesis) Yüksel AKYÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this study, MgB2 was produced by solid state reaction from their elemente. Powders were mechanically milled in attritor in order to obtain homogeneously mixed powders. Also this process makes sintering easier. Structural properties of the powders were determined by XRD, SEM and hardness analysis. Then synthesized MgB2 powders were practiced by PIT (Powder in Tube) method to produce MgB2/AI tapes. Tapes were annealed for different times and temperatures in order to investigate the conducting and mechanical properties. Empedance gain phase analyzer was used to measure resistance of tapes at room temperature. Morever critical temperatures were measured by A.C. susceptometer and stress values were determined from three point bending versus stroke graphs. XRD analysis shows that MgB2 the main phase containing marginal amount of MgO. Mechanically milling decreased the synthesis time of MgB2. Measurements had showed that critical temperatures of tapes didn't change significiantly and they were measured near the 39K. Science Code Key Words Page Number Adviser 948 Superconductivity, MgB2, PIT method 74 Prof.Dr. Ahmet BİÇER