Ozonlama işleminin üç farklı grup pestisitin degradasyonu üzerine etkisi
Effects of ozone treatment on degradation of three different groups of pesticides
  1. Tez No: 450363
  2. Yazar: YEŞİM KÖLÜK TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SEDAT VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada farklı gruplardan pestisitlerin suda ve farklı pH'lardaki tampon çözeltilerde (pH 5.5 ve 6.5), farklı sürelerde ozon gazı ile parçalanabilirliği incelenmiştir. Aktif maddelerin ozonlanmamış kontrol çözeltileri, çözelti miktarı 10 mL ve 20 ppm konsantrasyonunda olacak şekilde her bir aktif madde için standart şekilde hazırlanmıştır. Ozonlama işlemine tabii tutulan aynı grup içindeki (neonikotinoid) thiamethoxam, clothianidin ve imidacloprid su ortamında 10 dakikalık uygulama sonucunda sırasıyla % 97.50, 99.08 ve 21.16 oranlarında parçalanma göstermiştir. Ancak yine neonikotinoid grubunda bulunan thiacloprid ve acetamiprid sulu ortamda yapılan 20 dakikalık ozonlama işleminde sırasıyla %5 ve 0.22 oranında parçalanmış ve ozonlama işleminin bu iki aktif madde için etkin bir yöntem olmadığını göstermiştir. Tarımsal üretimde yaygın olarak kullanılmakta olan ve değişik gruplarda bulunan diğer aktif maddelerin sulu ortamda 2 dakika ozonlanması sonucunda ise şu sonuçlar elde edilmiştir: chlorpyrifos (organik fosforlu) %93.25, fenazaquin (METİ) %91.26, azoxystrobin (metoksiakrilat) %93.71, Lambda- cyhalothrin (pyretroid) %97. Genel olarak buffer kullanımı parçalanma düzeyi üzerinde etkisizdir. Yapılan toksisite çalışmaları ise ozonla Lambda- cyhalothrinin toksikliğinin azaldığını ancak chlorpyrifosta ozonlama süresi arttıkça meydana gelen yeni ürünlerin de toksik olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ability of different groups of pesticides to be degraded by ozone gas at different times in water and buffered water (pH 5,5 and 6,5) at different pH were investigated. Non ozonated control solutions of the pesticides were prepared in standard form for each pesticide, such that the amount of solution was 10 mL and 20 ppm concentration. In the same group (neonicotinoid) thiamethoxam, clothianidin and imidacloprid subjected to the ozonation treatment, degradation rates of 97.50%, 99.08% and 21.16%, respectively, were observed in the water after 10 minutes of application. However, thiacloprid and acetamiprid in the neonicotinoid group were degraded by 5% and 0.22%, respectively, during 20 minutes ozonation in water, indicating that ozonation was not an effective method for these two pesticides. As a result of 2 minutes ozonation of the other pesticides which are widely used in agricultural production in different groups, the following results were obtained: chlorpyrifos (organic phosphorus) 93.25%, fenazaquin (METI) 91.26%, azoxystrobin (methoxyacrylate) 93.71%, lambda cyhalothrin (pyretroid) 97%. In general, buffer usage has no effect on degradation rates. Toxicity studies have shown that the toxicity of lambda cyhalothrin is reduced by ozone, but that degradation products of chlorpyrifos were still toxic as chlorpyrifos ozonation time increases.