Hatıldağ sahası (Göynük-Bolu) bitümlü şeylerinin depolanma ortamlarının paleoredoks şartları ve redoksa duyarlı elementlerin jeokimyasal incelenmesi
The conditions of peleoredox of bituminous shale depositional environment and geochemical behaviours of elements that are sensible to redox in Hatıldağ (Göynük-Bolu) area
  1. Tez No: 450364
  2. Yazar: MURAD ÇİLSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tez kapsamında Bolu-Göynük Hatıldağ sahasında yer alan bitümlü şeyllerin depolanma ortamları ile ihtiva ettikleri elementler jeokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Buna yönelik çalışma sahasından 5 adet ölçülü stratigrafik kesit (ÖSK) yapılmış olup toplamda 104 bitümlü kayaç numunesi çeşitli jeokimyasal analizlere tabii tutularak, içerdikleri ana ve iz element konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen bu veriler ışığında depolanma ortamının eşikli sığ bir deniz olduğu ve oksik-disoksik paleoredoks koşullarında kaldığı tespit edilmiştir. İncelenen örneklerin Corg ortalaması %4,6 olup, ana elementlerle herhangi bir ilişkisinin olmadığı, bunun yanında redoksa duyarlı bazı iz elementlerle (Sr, U, Mo, Se) pozitif bir ilişki sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca depolanma ortamının dolomitleşme etkisinde kaldığı, incelenen bitümlü örneklerde Ca ve Mg bakımından oldukça zengin olduğu belirlenmiştir. İz elementler bakımından ise W, As ve Se'un ortalama şeyle göre; 1-100 kat aralığında, Ni, Sc, Ba, Be, Co, Cs, U, V, Cu, Cd ve Sb'un 1-10 kat aralığında zenginleştiği belirlenmiştir. CIW, CIA, PIA, WIP ve V parametreleri kullanılarak incelenen örneklerin kaynak kaya kökeninin orta-güçlü günlenme etkisinde kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In tis study the depositional enviroments and element concentrations of bituminous rocks in Hatıldağ area (Göynük-Bolu) are investigated by using the geochemical techniques. Five scaled stratigrafical column (SSC) are carried out and 104 bituminous samples were picked from study area. Some geochemical analyses were carried out for determinating the major and trace element concentrations. In the light of the data obtained, the depositional enviroment was found out to provide the oxic-disoxic paleoredox conditions in a limited barrier shallow sea. Mean value of Corg is determined as % 4,6 and no any relations observed between the major elements and Corg. However, there is a positive relations between some trace elements (Sr, U, Mo, Se) and Corg are seen. In addition, due to effect of the dolomitization, Ca and Mg concentration are realy rich in depositional enviroment. Besides this, W, As and Se are enriched between 1-100 times of average shale; Ni, Sc, Ba, Be, Co, Cs, U, V, Cu, Cd and Sb are enriched between 1-10 times of avarage shale. By using the parameters of CIW, CIA, PIA, WIP and V, the source rock origin is determined as moderate-strong weathering effects on samples.