Kentlerde yağmursuyu yönetimi kapsamında yeşil altyapı peyzaj planlama ve tasarım yaklaşımı: Sakarya-Hendek örneği
Green infrastructure approach in landscape planning and design within the scope of urban stormwater managment: Sakarya-Hendek case study
- Tez No: 450373
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Günümüzde, nüfus artışı ile birlikte gelişen kentleşme, çevre ve doğal kaynaklar üzerinde en çok baskı oluşturan insan odaklı eylemdir. Kentleşme ile birlikte, yaşanan birçok çevresel sorun, yaşam kalitesini olumsuz bir biçimde etkilemenin yanı sıra, kentlerin geleceği ile ilgili kaygılara sebep olmaktadır. Bu nedenle, çevre dostu planlama yöntemlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir kentlerin oluşturulması açısından önem taşımaktadır. Bu kapsamda, yeşil altyapı planlama stratejisi son yıllarda özellikle doğal kaynakların korunması amacıyla öne çıkan planlama yöntemlerinden biri olmuştur. Tez araştırması kapsamında, öncelikle gelişmekte olan bu planlama anlayışının özelliklerinin tanımlanması ve planlama sürecinin belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca, son yıllarda birçok kentte sel ve yağmur suyu yönetimine ilişkin yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak, yağmur suyu yönetimi odaklı yeşil altyapı planını destekleyecek peyzaj planlama ve tasarım yaklaşımları irdelenmiştir. Yağmursuyu yönetimi odaklı bir planlama anlayışı üzerine kurgulanan tez araştırmasında, Hendek ilçe merkezi araştırma alanı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, yeşil altyapı planlamasına ilişkin, bölgenin fiziksel yapısı, arazi örtüsü, hidrolojik analizleri yapılmıştır. Ayrıca, yeşil altyapı planını oluşturmak amacıyla, bölgedeki potansiyel yeşil altyapı bileşenleri saptanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Hendek ilçe merkezi yağmur suyu yönetimi kapsamında, yeşil altyapı planı geliştirilmiştir. Ayrıca, bu planı destekleyecek tasarım araçları ve çözümleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, urbanization as a result of population growth, is the most human-oriented action which constitute pressure on the environment and natural resources. As a result of urbanization, many environmental problems have been occurred which influence the quality of life as well as causing concerns regarding with the future of city. Therefore, development of environmentally friendly planning method gained importance in terms of creation of sustainable cities. In this context, green infrastructure planning strategy has been one of the outstanding planning methods, especially for protection of natural resources over the recent years. Scope of this study, primarily is defining characteristics of this developing planning method and determinig related planning process afterwards. Furthermore, by considering the experienced problems related to flooding and storm water management in various cities over the last years, supporting landscape planning and design approaches are discussed for developing the green infrastructure plan with focus on storm water management. In this context, Hendek area is considered as a research case study. Furthermore, the physical structure, land cover and the hydrological features of the region are analyzed. In addition, in order to develop a green infrastructure plan, potential green infrastructure components were identified in the area. In accordance with the obtained data, a green infrastructure plan with focus on storm water management is developed for Hendek district. Finally, design tools and solutions have been proposed for supporting the green infrastructure plan.