Türkiye'de süs bitkileri üretim ve pazarlama sektörünün sorunları ve çözüm önerileri
Problem and solution offers of ornamental plants production and marketing sector i̇n turkey
  1. Tez No: 450374
  2. Yazar: İLKER KIZILKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL DİLAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de süs bitkileri üretimi ve pazarlama sektörünün muhtemel meselelerini tespit etmek ve mevcut sorunlara çözüm önerisi getirmektir. Sahip olduğumuz doğal ve kültürel değerlerle, hâlihazırdaki üretim miktarı, niteliği ve iktisadi büyüklüğü ilişkilendirilerek, cari açığın önlenmesi ve ticaret hacminin büyümesi için gerekli konuların belirlenmesidir. Süs bitkileri sektörünün yıllar içinde ki gelişimi ve aktüel durum tespiti için Gıda Tarım hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu verileri öncelikli olmak üzere, yayınlanmış çeşitli çalışmalar değerlendirilmiş, ilgili birlik ve özel sektör yetkilileriyle görüşmeler yapılmış, AR-GE çalışmaları, mevcut desteklemeler, planlanan yatırımlar muhtelif başlıklar altında incelenmiştir. Avrupa Birliği uyum kapsamında Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (İPARD II) desteği yalın anlaşılabilir biçimde önem ve detay arz eden maddeleriyle anlatılmaya çalışılmıştır. Islahçı hakları, ıslah edilen cins/tür sayısı ve kabul edilen başvurular hakkında en güncel verilere yer verilmiştir. Elde edilen veriler ve bilgiler SWOT yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda sektörün özellikle son on yılda büyüme gösterdiği, üretimin olmadığı sahalarda kalifiye eleman ve yeniliğe açık üreticiler olduğu takdirde üretimin sağlanabileceği fakat Türkiye'nin coğrafi konumu ve mevcut doğal bitki örtüsü çeşitliliği ile sahip olduğumuz tüm değerlerin süs bitkileri sektöründe yeterince değerlendirilemediği görülmüştür. Ancak olumlu stratejiler, uygulanabilir plan ve doğru uygulamalarla sektörün gelecekte arzu edilen değerlere yaklaşacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, determine and offer a solution for expectative issue and exists problem of ornamental plants production and marketing sector in Turkey. Associate cultural and natural worth of Turkey with,production quality production amount and economics magnitude; specify essential subjects about increase in trade volume and prevent current deficit. İmproving ornamental plants sector over the years and find for current situation, Republic Of Turkey Ministry Of Food, Agriculture And Livestock, Turkish Statistical İnstitute datas are to be the basis of thesis, various published literature have evaluated, related union and private sector official have been negotiated, research and development studies, present agricultural supports, planned investment have been examined in several topics. During adaptation to the European Union, Instrument for Pre-Accession Assistance on Rural Development (IPARD II) support has been expressed as a simple associated with importance and detail matters. Current datas are belong to approved applications have been included in regard to breeders' right, breeded species/genus numbers. Attained datas have been analyzed with SWOT method. In conclusion, ornamental plants sector have developed especially for ten years, producing will ensure İf qualified employee and innovation producer be in area which have never been a producing. Geographical location and natural flora with all value of Turkey have demonstrated, we haven't been benefited enough as yet. However positive strategys with applicable project and correct implementing, prediction that in near future, ornamental plants production and marketing sector will gain desired situation.