Beykoz Kasrı peyzaj tasarımı
The landscape design of Beykoz Pavilion
- Tez No: 450377
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İstanbul'da bulunan kasır yapıları sanat tarihi ve kültürel miras açısından önemli yapılardır. Bu özgün kasır yapıları yakın çevreleri ile birlikte incelenerek yapısal ve bitkisel tasarımlarının tarihi süreçler içindeki gelişimlerine yer verilmiştir. Kasır, hükümdarlar için şehir dışında, daha çok mesire yeri, hafta sonu ya da yakınında yer alan koruluklarda av amaçlı kullanılmak üzere inşa edilmiş küçük ölçekli ikamet birimleri olup mutlaka gerisinde ya da içinde bulunduğu alanda yer alan bir koruluk ile ilişkilendirilmiş özgün açık mekan kullanımlarına sahip alanlardır. Aynalıkavak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı, Hidiv Kasrı ve Maslak Kasırları İstanbul'da bulunan kasır yapılarının bugüne ulaşan örnekleridir. Araştırma kapsamında Beykoz Kasrı'nın genel bir analizi yapılmıştır. İncelenen İstanbul kasırları ile birlikte Beykoz Kasrı; plan şeması, cephe düzeni ve peyzaj tasarımı değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise bu analizler doğrultusunda elde edilen bilgiler ile Beykoz Kasrı için öneri peyzaj projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pavilion structures in Istanbul take an important place in regards to history of art and cultural heritage. By examining these unique pavilion structures along with their surroundings, it includes their structural and plant design evolution in historical process. Pavilion is a subsidiary building, a recreation area for emperors located in suburbans, which is constructed for the use of hunting in its surrounding forest, moreover it certainly has a unique open space behind itself or inside its forest. Aynalıkavak Pavilion, Ihlamur Pavilion, Küçüksu Pavilion, Beykoz Pavilion, Hidiv Pavilion and Maslak Pavilions are existing examples of pavilion structures in Istanbul. In the scope of research, Beykoz Pavilion's plan map, facade and landscape design are evaluated including a general analysis of the Pavilion, along with other researched pavilions in Istanbul. At the end of the study a suggested landscape project is prepared in line with the analyses and obtained information.