The evaluation of historical city center of harar ,ethiopia, in the frame of landscape architecture and tourism
Etiyopya tarihi harar kent merkezinin peyzaj mimarlığı ve turizm açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 450376
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Şehrin tarihi merkezi, tarih, sosyal yapı ve şehrin kültür mirası ile ilgili geçmişten günümüze intikal eden önemli bir araçtır. Tarihi şehirler, şehirlerin, bunları gelecek nesillere aktarmak üzere etkili bir koruyucu yaklaşım geliştirerek muhafaza edilmesi gereken en önemli kültür unsurudur. Etiyopya'nın doğu yaylalarında yer alan Harar şehri, Kızıldeniz'den Etiyopya' nın iç kısımlarına gitmekte olan karavan yoluna nazır konumda güzelliğini sergilemektedir. Kültür mirası açısından en şanslı şehirlerden biridir. Harar, uzun bir tarih diliminde süregelen yegane şehir manzarası ve yaşam tarzı ile donanmış konumda bulunmaktadır. İslam kültürü, orta çağda bir zamanlar bağımsız halifelik kurmuş olan ve 19. Yüzyılın sonuna kadar hüküm süren harari adı verilen milletler arasında belirleyici bir rol oynamıştır. Bu bilgi 2006 UNESCO dünya mirası listesinde kayıtlıdır. Harar tarihi şehir merkezi, bir Müslüman şehri olarak hala geleneksel özelliklerini korumaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, tarihi Harar şehrine ait geleneksel binaları, açık alanları, anıtsal yapıları, camiler, kültür varlıkları veya mezarları, surları, sokak dönüşümün ve konutların peyzaj mimarlığı kapsamında detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical center of the city is an important tool which has been transferred history, social structure and cultural heritage of the city from past to the present. Historical cities are the most important cultural element of cities should be conserved as by developing an effective conservative approach to convey them to the next generations. Harar, situated in the eastern highlands of Ethiopia, has flourished by dominating the caravan route from red sea to the inland Ethiopia. It is one of the luckiest cities in terms of cultural heritage. Harar is characterized by unique townscape and lifestyle generated by local people in the course of long history. Muslim culture has played a decisive role among the natives called harari, who once established an independent caliphate in the medieval period and kept it until the end of the 19th century. Registered in the UNESCO world heritage list in 2006, the historical city center of Harar still maintains its traditional character as Muslim city. The main aim of this study is to look at and evaluate the historical city center of Harar, starting from the traditional buildings, urban open spaces, mosques, shrines or tombs, fortification walls, narrow winding streets and dwelling units, in the frame of landscape architecture and tourism.