Buğdayda tohumluğa farklı kimyasal ilaç uygulamalarının canlılık, verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of different pesticide application to the viability, yield and yield components in wheat seed
  1. Tez No: 450386
  2. Yazar: MOHAMMADALI JAHANBIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN GEÇİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma; Bezostaja-1 ekmeklik buğday çeşidinin farklı nem oranlarına sahip tohumlarına; tohumla geçen hastalıklara karşı ve depo zararlılarına karşı yapılan ilaçlamanın ve ilaçlı tohumluğun bekletme süresinin canlılık, verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacıyla iki yıl süreyle (2013-14 ve 2014-15) canlılık testleri Ankara Üniversitesi tohumculuk labratuvarında ve tarla denemeleri Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Deneme birinci yıl 1000 m2 ve ikinci yıl 1200 m2 bir alanda yürütülmüştür. Birinci yıl temizlenip ilaçlanmamış tohumluğun nem oranı belirlenmiş daha sorna nem oranlarını istenenilen seviyelere yükseltecek kadar su ilave edilip karıştırılmıştır. Tane nemi yönünden % 9,5 , % 11,0 ve % 12,5 neme sahip tohumluklar; Kontrol (hiç ilaç kullanılmamış), sadece hastalıklara karşı (Diaconazole (%1), (150 gr/100 kg)( ,sadece zararlılara karşı (Chlorpyrifos – ethyl (%25wp) , (200 gr/100 kg)) hem hastalıklar hem zararlılara karşı (Diaconazole & Chlorpyrifos – ethyl) ilaçlanmıştır. Uzun süre saklamalarda tohumun nem oranını artırmak tavsiye edilmez. Çalışmada her iki yılda da tohumun bekletme süresi yönünden ele alınan tüm özelliklerde önemli farklılıklar belirlenmiştir. En yüksek değerler bekletme zamanı 1 ve 2 ay olan uygulamalarda saptanmıştır. Uzun süre tohum saklamalarında karışık (hastalık & zararlılara) kullanılan ilaçlar istatistiki olarak önemli ölçüde tohumda canlılık kaybına neden olmuş, birim alan tane verimini önemli ölçüde düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to determine the best time to seed disinfect before planting, to prevent fungus and pests and determining the moisture content of the seeds, an experiment was conducted in split plot in a randomized complete block design with three replications for two years at Ankara University. The main plot was seed moisture content at three different levels, including standard, added 1.5 percent and 3 percent, while disinfect was considered. The split plot was seed storage time after disinfect include: none waiting, one month, two months, fourteen months and split split plot is four levels of pesticides, including: and anti-fungal toxins Diaconazole (% 1) - Chlorpyrifos - ethyl (% 25 w p) - The combination of two pesticides and without pesticides (standard)was considered. Bezostaja -1 wheat cultivar and anti-fungal toxins and the pesticide as test materials were used. The values obtained from laboratory and field analysis of variance carried out. In long-term storage it is not recommended to increase the moisture content of the seeds. Each two years best retention times was determined 1 and 2 months. In a long time storage treatment with mixed pesticide (fungicide & insecticide) loss of seed viability and reduced yield as significantly.