Organik (metil moru) arayüzey tabakanın Sn/p-Si/Al schottky diyotlarının elektriksel karekteristikleri üzerine etkileri
Effects of organic (methyl-violet) interfacial layer on electrical characteristi̇c at Sn/p-Si/al Schottky diodes
- Tez No: 450411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, p=12-16 Ω.cm özdirençli, [100] doğrultusunda büyütülmüş, 620 µm kalınlığında, Bor katkılı p-Si kristali kullanılarak, metil moru organiğinin bir arayüzey malzemesi olarak Sn/p-Si/Al Schottky diyotlarının elektriksel karakteristikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Üretilen Sn/metil moru/p-Si/Al diyotların akım-voltaj (I-V), kapasite-voltaj (C-V) ve kapasite-frekans (C-f) ölçümleri oda sıcaklığında ve karanlıkta alındı. Üretilen Sn/metil moru/p-Si/Al kontakların idealite faktörü (n), engel yüksekliği (Φ_b ) ve seri direnç (Rs) gibi karakteristik diyot parametreleri belirlendi. Bu parametreler Cheung ve Norde fonksiyonları ile hesaplanmış ve her iki yöntemden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte organik ara yüzeyli Schottky diyotun ara yüzey durumlarını belirlemek için C-V ölçümleri alınmış ve C-2-V karakteristikleri yardımıyla difüzyon potansiyeli (Vd), Fermi enerji seviyesi (Ef), akseptör yoğunluğu (Na) ve arıma bölgesi genişliği (Wd) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırlmış ve metil moru organiğinin Sn/p-Si/Al Schottky diyot parametrelerine önemli ölçüde etkidiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of organic methyl violet on electrical characteristics of Sn/p-Si/Al Schottky diodes were invertigated for Sn/methyl-violet/p-Si/Al structure, by using Boron doped p-Si crytal with 100 direction, with 620 m thickness and rezistivities between 12-16 Ω.cm. Current-voltage (I-V), capacitance-voltage (C-V) and capacitance-frequency (C-f) measurements of produced samples were taken under dark at room temperature. Diode characteristic parameters of produced Sn/p-Si/Al and Sn/methyl-violet/p-Si/Al contacts such as ideality factor (n), barrier height (Φ_b ) and series resistance (Rs) were determined. These parameters were calculated by Cheung and Norde functions and obtained from both methods were compared. In addition, for defining the interface states of the Schottky diodes which has organic interface layer, C-V measurements were performed, and the values of Vd, Ef, Na,Wd and Φ_b were calculated from C-2-V characteristics of Schottky diodes. The obtained barrier heights values were compared with the previous values. When the obtained results were compared with traditronal metal semiconducture Schottky (MS) diodes, it was observed the organic methyl–violet affect significantly on the electrical parameters of Schottky diodes