Investigation of applicability of a solar absorption cooling system in three cities of north Iraq: (Erbil-duhok- sulaimaniya)
Güneş enerjili absorpsiyonlu bir soğutma sisteminin Kuzey Irak bölgesinin (Erbil, Duhok ve Süleymaniye) üç ili için uygulanabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 450412
  2. Yazar: ALI ABDULLAH YOUSIF YOUSIF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada elektrik enerjisi tüketimini azaltmak için alternatif olarak güneş enerjili bir absorbsiyonlu soğutma sistemi, TRNSYS sistem sismulasyon programı kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada Kuzey Irak'ın üç ilinde olası bir absorbsiyonlu soğutma uygulaması için, Düzlemsel yüzeyli kolektör (FPC), Vakum tüplü kolektör (ETC) ve Bileşik parabolik yoğunlaştırıcılı kolektörlerin (CPC) kullanımı incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu çalışma için seçilen soğutma modeli 35.17 kW soğutma kapasitesiyle tek etkili bir absorpsiyonlu soğutma sistemi seçildi. Seçilen sistem, 270 m2'lik bir yüzey alanının soğutmasını sağlamaktadır. Irak'ın üç şehri için (Erbil, Süleymaniye ve Duhok) düzlemsel yüzeyli kolektörler ile güneş enerjili absorpsiyonlu soğutma sistemi simülasyonunda elde edilen sonuçlardan, üç şehir için kolektör alanları sırasıyla 105 m2, 105 m2 ve 103 m2 olarak bulunmuştur. İlave enerjinin tüketimini en aza düşürmek ve sistemin kullanılabilir enerjisinden en fazla kazanç sağlamak için önemli parametrelerden biride en uygun tasarım parametresi olan 3m3 hacime sahip olarak bulunan sıcak su depolama tankıdır. Erbil, Süleymaniye ve Duhok şehirleri için ortalama absorbsiyonlu soğutucunun COP'si sırasıyla 0.66, 0.63 ve 0.61 olarak bulunmuştur. Yapılan incelemeye göre, düzlemsel yüzeyli kolektör alanı diğer kollektör lerinkinden daha yüksektir ve en az kolektör alanı CPC kolektörleri için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As an alternative to decrease of electrical consumption, an absorption cooling system assisted solar energy is investigated in this study based on TRNSYS system simulation program. The present work investigated and compared the use of flat-plate collector (FPC), evacuated tube (ETC) and compound parabolic concentrating (CPC) solar collector for a possible air conditioned application in three cities (Erbil, Sulaimaniya and Dohuk) of North Iraq. The chiller model which was selected for this study was absorption based single effect chiller with a capacity of 35.17 kW. The system provides air-conditioning for a floor space of 270〖 m〗^2. The results obtained the analysis of simulated solar based absorption system with flat plate collectors for three cities (Erbil, Dohuk and Sulaimaniya), indicated that with an area of 105〖 m〗^2, 105〖 m〗^2 and 103 〖 m〗^2 respectively and 3〖 m〗^3of water storage tank is the optimum configuration of the key parameters for all cities. The average COP of absorption chiller was found for three cities (Erbil, Sulaimaniya and Dohuk) is 0.66, 0.63 and 0.61 respectively. According to investigation, collector area of the FPC is more than that of the other collector type and the minimum collector area was found for the CPC. Based on investigation it is observed that the average COP of absorption chiller varies between 0.6 and 0.66 for three cities (Erbil, Sulaimaniya and Dohuk).