The effect of different humic acid rates on yield and yield components of sunflower (Helianthus annuus L.) varieties under irrigable conditions of Sulaymaniyah – Iraq
Farklı hümik asit dozlarının sulaymaniyah – Irak sulu koşullarında ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurlarına etkisi
  1. Tez No: 450425
  2. Yazar: SORAN ALI PIROT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Irak'ın bitkisel yağ açığını kapatmada ayçiçeği büyük bir önem kazanmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışma, 2015 yılında Irak'ın Süleymaniye (Rania) bölgesinde çiftçi koşullarında farklı humik asit (HA) dozlarının (HA1:0 kg HA da-1, HA2: 15 kg HA da-1, HA3: 30 kg HA da-1 ve HA4: 45 kg HA da-1) ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin (Sirena and Flame) verim ve verim unsurları üzerindeki etkilerini belirlemek için yürütüldü. Çalışma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kuruldu. Her bir tekerrürün ana parselleri iki çeşitten ve alt parselleri de dört HA dozundan oluşmaktadır. Humik asit dozlarının çeşitlere ait fizyolojik olgunluk, hasat nemi ve protein oranı hariç incelenen bütün özellikleri üzerinde önemli etkileri olmuştur. HA dozları ve çeşitlerin interaksiyonun bitki boyu, hasat indeksi ve tohum verimi üzerinde önemli etkileri olmuştur. Sonuç olarak, çiçeklenme süresinin 71.00-74.50 gün, fizyolojik olgunluğun 105.33-106.50 gün, bitki boyunun 155.57-164.23 cm, tabla çapının 19.98-23.17 cm, boğum sayısının 28.52-33.10 adet bitki-1, hasat neminin 16.03-18.04 %, hasat indeksinin 27.88-30.68 %, tabla başına tohum sayısının 1145.10-1282.43 adet tabla-1, bitki başına tohum veriminin 126.05-154.58 g bitki-1, kabuk oranının 68.03-69.01 %, 1000 tohum ağırlığının 68.58-71.91 g, tohum veriminin 501.25-552.12 kg da-1, yağ oranının 38.20-40.33 % ve protein oranının 14.77-16.49 % arasında değiştiği gözlenmiştir. En yüksek tohum verimi ve yağ oranı sırasıyla 555.63 kg da-1 ile Flame ve 41.45 % ile Sirena çeşitlerinin HA3 dozu interaksiyonundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In closing the oil import deficit of Iraq, sunflower is gaining importance as an oil-seed plant. On the bases of this point, this research was carried out during the successive seasons in 2015 to determine the effects of different humic acid (HA) doses (HA1: 0 kg HA da-1, HA2: 15 kg HA da-1, HA3: 30 kg HA da-1 and HA4: 45 kg HA da-1) on yield and yield components of sunflower (Helianthus annuus L.) varieties under farmers' conditions in Sulaymaniyah (Rania) district, Iraq. The study was conducted as split plot in randomized complete block design arrangement with three replications. The main plots of each replication were contained two varieties and sub-plots were contained four HA doses. Humic acid doses had significant effects on all parameters except physiological maturity, harvest moisture and protein ratio of varieties. The interaction of HA doses and variety had significant effects on plant height, harvest index and seed yield. According to the results, flowering time was 71.00-74.50 day, physiological maturity was 105.33-106.50 day, plant height was 155.57-164.23 cm, head diameter 19.98-23.17 cm, number of nodes 28.52-33.10 number plant-1, harvest moisture 16.03-18.04 %, harvest index 27.88-30.68 %, number of seed per head 1145.10-1282.43 number head-1, seed yield per plant 126.05-154.58 g plant-1, husk ratio 68.03-69.01 %, 1000 seed weight 68.58-71.91 g, seed yield 501.25-552.12 kg da-1, oil ratio 38.20-40.33 % and protein ratio was 14.77-16.49 %. The maximum yield and oil ratio were obtained from Flame and Sirena varieties which interacted with HA3, as 555.63 kg da-1 and 41.45%, respectively.