Determination of extracellular hydrolytic enzyme production capacity and 16s rdna analyses of streptomyces genus bacteria isolated from root of Phaseolus vulgaris L. ( bean )
Phaseolus vulgaris L. (fasulye) bitki kök toprağından Streptomyces türlerinin bazı ekstraselüler hidrolitik enzim üretme kabiliyetlerinin belirlenmesi ve 16s rDNA analizi
- Tez No: 450426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada fasülye (Phaseolus vulgaris) bitkisinin kök toprağından izole edilmiş Streptomyces bakterilerinin bazı hidrolitik ektraselüler enzim aktivitelerinin belirlenmesi ve 16S rRNA gen bölgelerinin sekans analizi temeline dayalı filogenetik pozisyonları belirlenmiştir. Daha once izole edilmiş ve kriyojenik tüplerde -20 oC'de muhafaza edilmiş 32 Streptomyces bakterisi tekrar canlandırılarak saflaştırma yapılmıştır. Bu 32 Streptomyces bakterisinin % 62,5'i amilaz, % 31,25'i ksilanaz, % 6,25'i lipaz aktivitesi gösterirken tüm izolatlar selülaz aktivitesi göstermemiştir. Genomik DNA'ları izole edilen 10 izolatın 16S rRNA gen bölgesi PCR amplifikasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Türler arasındaki uzaklığı belirlemek için Maximum Likelihood algoritması kullanılarak oluşturulan filogenetik ağaç NCBI'dan elde edilmiş Streptomyces türlerine ait gen dizileri ve çalışmamızda kullandığımız 10 izolat güçlü bir homoloji ile kümelendiği gözlemlenerek genetik pozisyonları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was enzyme activities of some hydrolytic enzymes in Streptomyces bacteria, obtained from Phaseolus vulgaris plant soil furthermore it was also analyzed 16S gene sequences by phylogenetic method. 32 Streptomyces bacteria which previously have been isolated and embowered in cryogenic tubes with -20 0C, by reactivation have been categorized. Among these 32 Streptomyces bacteria while show 62.5 % is Amylase, 31.25 % is Xylenase, 6.25 % is Lipase activity, all isolates did not show Cellulase activity. 10 isolates, whose genomic DNA's have been isolated, 16S rRNA gene region has been realized with PCR amplification. To be able to define the distance between species Maximum Likelihood algorithm has been used to form phylogenetic tree. It has been observed that gene strands belong to Streptomyces species which has been acquired from NCBI and 10 isolates that we used in our study clustered with a strong homology and their genetic positions has been revealed.