Bitlis-Adilcevaz ekolojik koşullarında farklı ahır gübresi dozlarının aspir (Carthamus tinctorius. L.) çeşitlerinin verim ve verim öğelerine etkisi
Effect of different manure fertilizers doses on yield and yield components of safflower cultivars in Bitlis-Adilcevaz ecological conditions
  1. Tez No: 450427
  2. Yazar: FIRAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, 2015 yılında Bitlis Adilcevaz ekolojik koşullarında farklı ahır gübresi dozlarının bazı aspir çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Deseni'ne göre üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Araştırmada üç farklı aspir çeşidi (Dinçer, Balcı ve Linas) ve 4 farklı ahır gübresi dozu (0,2, 3, 4 ton/da) uygulanmıştır. Denemede bitki boyu, anadalsayısı, ilk dal yüksekliği, tablaçapı, bitkideki tabla sayısı, tablada tanesayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, ham yağoranı ve ham yağ verimi gibi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda; incelenen tüm parametrelerin uygulama faktörlerinden istatistiksel olarak önemli seviyede etkilendiği belirlenmiştir. Denemeden elde edilen verilere göre; en yüksek tohum verimi (76.33kg/da) Balcı çeşidi ile 4 ton/da ahır gübresi dozu uygulamalarından ve enyüksek ham yağ oranı (% 24.53) ise 2 ton/da ahır gübresi dozunun uygulandığı Balcı aspir çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different manure fertilizer doseson the yield and yield components of some safflower cultivars under irrigated conditions in 2015 spring period. . Field trials were conducted according to Randomized Complete Block Factorial Design with three replications in Bitlis- Adilcevaz ecological conditions. As factorial, three different safflower varieties (Dinçer, Balcı and Linas) and four different manure fertilizer doses (0, 2, 3 and 4 t/da) were used. In this study, plant height, number of branches, the first branches height, the head diameter, number of seeds per head, 1000 seed weight, seed yield, crude oil ratio and oil yield were investigated. According to data obtained from experimental; the highest seed yield (76.33kg/da) was obtained from 4 ton/da manure fertilizer dose applications from Balcı variety. However, the maximum oil content (% 24.53) was determined from 2 ton/da manure fertilizer dose applications from Balcı variety.