Adıyaman merkez ilçede yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi
A study on determination of ampelographic characters of grape cultivars grown Adıyaman province
  1. Tez No: 450430
  2. Yazar: ESMA BİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, Adıyaman Merkez İlçede yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerini belirlemek, yöre bağcılığının sorunlarını ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmek amacıyla, 2014-2015 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, üretici bağlarında yetiştirilen üzüm çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çeşitlerin ampelografik özellikleri“Uluslararası Bitki Gen Kaynakları Merkezi”(IBPGR) tarafından oluşturulan“Üzüm Tanımlayıcıları”metoduna göre belirlenmiştir. Araştırma sonunda, Adıyaman yöresinde yetiştirilen 19 üzüm çeşidinin Vitis vinifera L. türüne ait oldukları belirlenmiştir. Tane kabuk renginin 12 çeşitte 'yeşil sarı', beş çeşitte 'koyu kırmızı siyah', Kırmızı Sofralık ve Sorik çeşitlerinde ise 'kırmızı' olduğu tespit edilmiştir. İncelenen çeşitlerde, ortalama salkım büyüklüğü 137.0-291.78 cm², ortalama salkım ağırlığı 123.09-710.91 g, ortalama tane ağırlığı 2.05-6.21 g, omca başına ortalama verim 4.10-7.84 kg, suda çözünür kuru madde (SÇKM) %10.5-26 ve titre edilebilir asit 3.29-4.46 g/l arasında saptanmıştır. Olgunlaşma zamanı bakımından yedi çeşit“geç”, 11 çeşit“orta”sınıfına girmişlerdir. Çiçek yapısının 16 çeşitte 'erdişi', Zerik, Hönüsü ve Bozgolik çeşitlerinde ise 'morfolojik erdişi fizyolojik dişi' olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the ampelographic characters of grape cultivars grown in Adıyaman province and reveal problems of province's viticulture and suggest solutions, this research was carried out during 2014 and 2015. The study was performed on grape 19 local varieties grown producer vineyards. Ampelographic characters of varieties were identified according to“Grape Descriptors”of IBPGR (International Board for Plant Genetic Resources). In the 19 grape varieties Grown in Adıyaman province belonging to species of Vitis vinifera L., berry skin colour was identified as 'green yellow' in 12 varieties, 'dark red-violet' in 5 varieties, 'red black' in 2 varieties and 'red' in Kırmızı Sofralık and Sorik variety. The varieties had averagely 137.0-291.78 cm² bunch size, 123.09-710.91 g bunch weight, 20.05-6.21 g berry weight, 4.10-7.84 kg yield per vine, 10.5-26.0% soluble solids content and 3.29-4.46 g/l titretable acidity. It has been observed that time of berry ripening was 'late season' in 7 varieties and was 'medium season' in 11 varieties. In addition, flower type was 'hermaphrodite' in 16 varieties, 'female with reflexed stamens' in Zerik, Hönüsü and Bozgolik varieties.