Malatya kayısıcılığı
Apricot production in Malatya
  1. Tez No: 73700
  2. Yazar: ÖZDEN KARAKAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, İşletme, Geography, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ill ÖZET Malatya ilinin topraklarının tamamı, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer almaktadır. İlin doğusunda Elazığ, güneydoğusunda Diyarbakır, güneyinde Adıyaman, batısında Kahramanmaraş, Sivas, kuzeyinde Sivas ve Erzincan ileri bunmaktadır. Malatya ili idari yönden biri merkez olmak üzere toplam 14 ilçe, 24 bucak ve 532 köye ayrılmaktadır. Bunlar, idari birimler olup yerleşme birimlerinin sayıları bu değerlerin çok üzerindedir. İzdüşüm alanı 1213 km2 olan Malatya ilinin sınırları dahilinde 1990 nüfus sayımında 702.055 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Çalışma alanımız, dünyada ve Türkiye'de en çok kayısı yetiştiriciliği ile tanınmaktadır. Sahadaki bazı yörelerin iklim, arazi yapısı ve toprak özelliklerinin muhteşem uyumu, renk, tat, koku, kuru madde, içerdikleri mineral maddeler ve vitaminler, bakımından dünyanın en kaliteli kurutmalık kayısılarının yörede üretilmesine neden olmuştur. Türkiye, dünya kuru kayısı üretiminin %61.41' ini gerçekleştirmektedir. Ülkemizdeki ticari manada yapılan kuru kayısı üretiminin hemen hemen tamamını Malatya ili gerçekleştirilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde kayısı yetiştirilirken Malatya'nın bu pazarda en büyük payı almasının nedeni, ilde yetiştirilen yöreye has çeşitlerden kaynaklanmaktadır. Alanda yetiştirilen başlıca kayısı çeşitleri; Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Çöloğlu, Soğancı ve Kaba Aşı dır. Sahada üretilen kayısıların, dünyada çok büyük bir pazar bulması ve iyi bir gelir getirmesi, alanda kayısıcılığın gelişmesine neden olmuştur. 1995 yılı Tarım İl Müdürlüğü verileri itibariyle sahada 54.146 hektar alanda, kayısı tarımı yapılmaktadır. Sahanın tamamı, zannedildiği gibi kayısı tarımı için uygun doğa koşulları taşımamaktadır. Kayısı alanlarının alandaki dağılışını etkileyen etmenler; iklim özellikleri, arazi yapısı, toprakIV özellikleri ve sulama imkanlarıdır. Kayısı alanları, sahada Malatya havzası, Balaban havzası ve akarsu boylarında yoğunlaşmıştır. Vadi tabanları, kayısı yetiştiriciliği açısından uygun koşullar taşımamasına rağmen, kayısının diğer tarım ürünlere göre daha çok gelir getirmesi, bu alanlarında kayısı bahçesi olarak kullanılmasına neden olmuştur. 1995 yılı tarım il müdürlüğü verilerine göre, sahada 59.795 aile kayısı üretimiyle uğraşmaktadır. Sahada üretilen kayısının tamamına yakını kurutulmakta, kurutulan kayısının %95 ihraç edilmekte, %5'i ise iç piyasada satılmaktadır. Çalışma konumuzu oluşturan, Malatya kayısıcılığının en büyük problemi, ilkbaharda kayısıların çiçek ve meyve dönemlerinde meydana gelen don olaylarıdır. Kayısı üretimi, yörede ilkbahar donlarına bağlı olarak büyük dalgalanmalar göstermektedir. Don olayının dışında sahada kayısının pazarlama aşamasında, üretim ve işleme sırasında kullanılan bazı metotlardan dolayı karşılaşılan problemler vardır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The whole area of Malatya is situated in Yukarı Fırat section of West Anatolian Region. Malatya is surrounded by six other cities; on the east is Elazığ, on the north-east is Diyarbakır, on the south is Adıyaman, on the west is Kahramanmaraş and Sivas, on the north is Sivas and Erzincan. According to the official division, Malatya encloses x cities(one of them is in the center ),24 towns and 532 villages. These are all administrative places but real number of settlements are much more than these places mentioned above. The projectional area of the city is 1213 km2 and Malatya has a population of 702.055 people according to the results of the 1990 census. Malatya is well known for growing apricot in Turkey and in the world. In this area the perfect harmony of the climate, landscape and gualification of soil provides to have been grown the best dry apricots according to their colour, taste, odour, dry substance, mineral substances and vitamins. Turkey has a percentage of 61.41 of dray-apricot growing in the world. Almost all dry- apricot growing is made in the city, Malatya in Turkey. Malatya has the biggest share in this market because of the sorts of apricots in Malatya. The main apricot sort in Malatya are Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Çöloğlu, Soğancı and Kaba Aşı. These apricots have a very big market-share in the world and they bring a big amount of profit so that the growing of apricot has increased in Malatya. According to the statistics of State Agriculture Office in Malatya in 1995, apricot is grown in the area of 54.146 hectare. On the contrary-as it is supposed-all of the area does not have suitable natural conditions of apricot growing in the area, are climbed conditions for apricot growing in the area, are climbed conditions, area structure,VI Qualifications of soil and watering opportunities. Apricot growing areas are on the Malatya river-basin, Balaban river-basin and on the banks. In spite of the fact that the surfaces of valleys are not suitable to grow apricot, these areas are being used as apricot gardens(areas)because apricot growing mask more profit than other things. According to the information given by State Agriculture Office in Malaya, The number of families who grows apricot is 59.745. Almost all amount of Apricots growing in the area is dried and 595 per cent of these dry apricots is exported and %5 per cent %5 per cent of dry apricot is consumed in the domestic market. The fundamental problem of apricot growing in Malaya is the frozen event in the terms of flower and fruit in the spring. The growing of apricot may change because of the frozen events in the spring. There are also the method problems of marketing, growing and cultivating except the Frozen problem.