Van Gölü sahil şeridindeki zooplankton populasyon yoğunluğu değişiminin doğrusal olmayan regresyon yöntemleri kullanılarak incelenmesi
Using the poisson and negative binomial regression modeling of zooplankton aquatic insect counts
- Tez No: 450431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YEŞİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, sayıma dayalı olarak elde edilen zooplankton sucul böcek sayımlarının modellenmesinde, Poisson ve negatif binomial regresyonlarını uygulamaktır. Sayımla elde edilen veri setlerinde genellikle aşırı yayılım nadiren de az yayılım görülmektedir. Böyle durumlarda, aşırı yayılımı modelleyen negatif binomial regresyon sonuçları, yorumlamada esas alınmaktadır. Çalışmada, aşırı yayılım her iki regresyon modelinde de farklı parametre tahminleri ve standart hataların elde edilmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to use for Poisson and negative binomial regressions in the modelling of zooplankton aquatic insect counts. Poisson regression is frequently used to analyze for dependent variable based on count data. In data sets, generally overdispersion is seen. In such cases, applying Poisson regression causes biased parameter estimations and standart errors. When there is overdispersion in data set, it is better to use negative binomial regression model. In negative binomial regression model, parameter estimations are obtained by considering the effect that stems from overdispersion. The overdispersion and zero-inflated parameter levels range was obtained to be quite high.