Erzurum Şeker Fabrikasının ekserji analizi
  1. Tez No: 45044
  2. Yazar: TANER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstriyel tesislerde enerjinin en ekonomik bir şekilde kullanılması güncel bir konu olup, termodinamiğin.2. kanununa dayanan ekserji analizi, günümüzde tesislerin termodinamik analizinin önemli bir adımım oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Erzurum şeker fabrikasının ekserji analizi yapıldı. Tesis, 5 ana ve 2 yardıma üniteye bölünerek, tüm tesisin ve ünitelerin ayn ayrı ekserji analizi yapıldı. Bu amaçla tesisin matematiksel modeli kuruldu. Modeİin çözümü için, Qbasic diünde bilgisayar programı yazıldı. Enerji ve ekserji kayıplarının miktar ve yerlerini belirleyen enerji ve ekserji bant diyagramları çizildi. Ayrıca, yapısal bağ katsayıları vasıtasıyla, tesisin yapısal analizi yapıldı. Simülasyon çalışması vasıtasıyla bazı önemli proses değişkenlerinin, tesisin ekserji kayıpları ve performans katsayısı üzerindeki etkileri araştırıldı. Bazı proses değişkenlerinin uygun şekilde ayarlanması ile ekserji kaybında % 26 'lık bir azalmanın mümkün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The use of energy in the most economical way in industrial plants is an actual subject and the exergy analysis based on the second law of the thermodynamics is the important step of the thermodynamic analysis of plants. In this study the exergy analysis of the sugar factory of Erzurum is performed. The plant is partioned into five main and two auxilliary unities and exergy analysis is performed for the whole plant and for the unities separately. For this purpose, a mathematical model of the plant is set up. A computer program in Qbasic is written for the model solution. Energy and exergy band diagrams showing the quantites and locations of energy and exergy losses are drawn. Furthermore, a structural analysis of the plant is performed by means of structural bond coefficents. The effects of some important process variables on the exergy losses and on the coefficient of performance of the plant are investigated by means of simulation studies. It is seen that a decrease of % 26 in exergy losses is possible by adjusting some process variables conveniently.