Sınıflandırma ve regresyon ağacı analizine ilişkin bir uygulama
An application for classification and regression tree
- Tez No: 450449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT MİRTAGİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sınıflandırma ve Regresyon Ağacı (CART), bağımlı değişken olarak varsayılan değişken üzerine, bağımsız değişkenlerin etkilerini ve bağımsız değişkenler arasındaki etkileşimi belirlemeye yönelik kullanılan bir analiz yöntemidir. Bağımlı değişken kategorik ise yöntemin adı sınıflandırma ağacı (Classification Tree, CT), sürekli ise regresyon ağacı (Regression Tree, RT) olarak adlandırılır. Karar ağaçları, verilerin bir sonraki aşamada hangi alt gruba gireceğini belirlemede etkendir. Karmaşık problemlerin, olası tüm ihtimallerini aşamalı olarak değerlendirmeye olanak sağlar. Yapılan çalışmada veri seti olarak, 160 kişiye uygulanan ve ailelerin bal tüketimi tercihlerini belirlemeye yönelik, 27 sorudan oluşmuş anket verileri kullanılmıştır. Ailelerin yıllık bal tüketimi miktarları bağımlı değişken alınarak, diğer soruların bu değişkenle olan ilişkilerini belirlemek üzere, Sınıflandırma ve regresyon Ağacı (CART) analizi yapılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Sonuç olarak, karmaşık veri setlerine dahi uygulanabilen CART analizinin, uygun kullanımlarda anlamlı, anlaşılır ve pratik sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classification and Regression Tree (CART) is an analysis method used for determining the interaction between the independent variables and the effects of the variable assumed as the dependent variable upon the independent variables. If the dependent variable is categorical, the method is called as the Classification Tree (CT), and is the dependent variable is constant, then the method is called Regression Tree (RT). Decision trees are efficient upon determining which sub-group the data will be included in the following stage. The method provides opportunity to evaluate all possibilities of complex problems gradually. In the study, questionnaire data including 27 questions related to determining the honey consumption preferences of families performed to 160 participants was used as the data set. Annual honey consumption amounts of families was considered as the dependent variable, and Classification and Regression Tree (CART) analysis was performed to determine the relation of other questions with this variable, and the obtained findings were interpreted. In conclusion, it was noticed that CART analysis that was possible to be performed even to complex data set created significant, understandable, and practical results.