Türkiye'de Cuscuta l. cinsine ait türlerin sistematik, palinolojik ve filogenetik yönden incelenmesi
Determination of systematic, palinological and phylogenetic relations of species belonging to the genus Cuscuta l. in Turkey
- Tez No: 450457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de tarım ve tarım dışı alanlarda yayılış gösteren Cuscuta L. cinsine ait türler sistematik, palinolojik ve filogenetik açıdan incelenmiştir. 2013–2015 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları ve bazı herbaryum örneklerinin incelenmesi sonucunda, morfolojik olarak 16 takson tespit edilmiştir. Morfolojik olarak tespit edilen taksonların polenleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiş ve incelenen örneklerin büyük çoğunluğunun 3-zonokolpat yapıda olduğu tespit edilmiştir. Polen şekilleri; prolatae, subprolarae, prolatae-sphaeroidae ve oblate-sphaeroidae olarak belirlenmiştir. Polenlerin apertürlerinin; scabrat, scabrat-perforat, scabrat-ekinat,reticulat ve ekinat-reticulat olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada 10 taksona ait bitkilerin gövde dokularından alınan örneklerinden DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Populasyon örneklerine ait ribozomal DNA'lardaki korunmuş bölgeler evrensel primerler kullanılarak PCR yöntemiyle çoğaltılmış uygun bir vektörde moleküler klonlaması gerçekleştirilmiştir. Plazmid vektörde klonlanan ve ribozomal DNA dizisi tespit edilen küsküt türlerine ait filogenetik analizler, CLC workbench software, Vector NTI programı ve NCBI Gen Bankası veri tabanı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. DNA dizisi tespit edilen türlerin National Center for Biotechnology Information (NCBI) Gen bankasına girişi yapılmıştır. Kaydı yapılan ve Gen Bankası ulaşım numaraları alınan türler, C. hyalina (Gen bankası ulaşım no. KY020420), C. monogyna (Gen bankası ulaşım no. KY020421), C. europaea (Gen bankası ulaşım no. KY020422), C. palaestina (Gen bankası ulaşım no. KY020423), C. approximata (Gen bankası ulaşım no. KY020424), C. kurdica (Gen bankası ulaşım no. KY020427), C. balansae (Gen bankası ulaşım no. KY020429), C. kotschyana (Gen bankası ulaşım no. KY020430) ve C. babylonica (Gen bankası ulaşım no. KY020431)'dir. Yürütülen filogenetik analizlerde adı geçen türlerin Dünya'daki diğer küsküt türleri ile %96 ile %100 arasında benzerlik gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the species belonging to Cuscuta L. genus showing the distribution of agricultural and non-agricultural lands in Turkey were examined systematically palinological and phylogenetic perspective. Fieldwork was conducted between the years 2013-2015 and based on result of the examination of the herbarium specimens, 16 taxa were identified morphologically. Morphologically identified of taxa pollen were examined under scanning electron microscope (SEM) and it was found that the majority of the samples have the 3-zonokolpat structure. Pollen structure of Cuscuta spp. are determined prolatae, subprolate, prolatae-sphaeroidae and oblate-sphaeroidae. The apertures of the pollens have been found scabrat, scabrat-perforate, scabrat, ekinat-reticulata and ekinat-reticulata. In order to determine the phylogenetic relations of species belonging to the genus Cuscuta, DNA isolation was made from the body tissue samples. Conserved regions on ribosomal DNA (rDNA) were amplified by universal primers via PCR method and cloned in a proper cloning vector. The cloned DNA fragments were sequenced and analyzed by Vector NTI Advance. CLC Main Workbench softwares, and NCBI databases. DNA sequences of centain species were recorded to National Center for Biotechnology Information (NCBI) database. The species recorded to Gene bank; were C. hyalina (Gen bank accession no. KY020420), C. monogyna (Gen bank accession no. KY020421), C. europaea (Gen bank accession no. KY020422), C. palaestina (Gen bank accession no. KY020423), C. approximata (Gen bank accession no. KY020424), C. kurdica (Gen bank accession no. KY020427), C. balansae (Gen bank accession no. KY020429), C. kotschyana (Gen bank accession no. KY020430) and C. babylonica (Gen bank accession no. KY020431). The similarity of these quences with the sequences in database were ranged between 96-100%.