Development a voltammetric method for the simultaneous determination of vanillin and caffeine on a boron – doped diamond electrode
Vanilin ve kafein'in bor katkılı elmas elektrot yüzeyinde eş zamanlı tayinlerine yönelik voltametrik yöntem geliştirilmesi
- Tez No: 450458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, anodik olarak ön işlem görmüş bor katkılı elmas (BDD) elektrot yüzeyinde kafein (CAF) ve vanilin (VAN) 'in eş zamanlı belirlenmesi için dönüşümlü ve adsorptif sıyırma voltametri teknikleri kullanıldı. Pik akım ve pik potansiyeli üzerine pH, tarama hızı, biriktirme parametreleri ve diğer deneysel değişkenler çalışıldı. Kare dalga sıyırma tekniği kullanılarak açık devre koşulları altında, 60 saniye biriktirmeden sonra BDD elektrot yüzeyinde pH 2.5 fosfat tamponunda içinde CAF ve VAN 'in oksidasyon pik potansiyellerini 0.3 V fark olacak şekilde ayırabildi. Gözlenebilme sınırı, VAN için 0.114 µg mL-1 (7.49×10-7 mol L-1) ve CAF için 0.033 µg mL-1 (1.69×10-7mol L-1) idi. Bu metodun pratik uygulanabilirliği, ticari olarak piyasada varolan örnekler ile test edildi. Elde edilen sonuçlar yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Herein, a boron-doped diamond (BDD) electrode that is anodically pretreated was used for the simultaneous determination of vanilline (VAN) and caffeine (CAF) by cyclic and square wave stripping voltammetry. The dependence of peak current and potential on pH, scan rate, accumulation parameters and other experimental variables were studied. By using square-wave stripping mode after 60 s accumulation under open-circuit voltage, the BDD electrode was able to separate the oxidation peak potentials of CAF and VAN present in binary mixtures by about 0.3 V in phosphate buffer, pH 2.5 The limits of detection were 0.114 µg mL-1 (7.49×10-7 mol L-1) for VAN, and 0.033 µg mL-1 (1.69×10-7mol L-1) for CAF. The practical applicability of this methodology was tested in commercially available samples. The results has been compare to high performance liquid chromatography (HPLC) method.