Van ili Erciş ilçesindeki bağların beslenme durumu ve ürün kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determination of nutrition status and quality parameters of vines in Erciş district of Van province
  1. Tez No: 450456
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN, PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Van ili Erciş ilçesi bağlarının beslenme durumlarının incelendiği bu çalışmada yedi farklı bağdan 0-30 cm toprak derinliğinden toprak örnekleri ile yaprak ve meyve örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde toplam N, alınabilir P, değişebilir K, Ca, Mg ve ile alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu; yaprak örneklerinde ise N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn ve Cu içerikleri belirlenmiştir. Meyve örneklerinde verim ve kalite özellikleri olarak salkım ağırlığı, tane ağırlığı tane kabuk rengi, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titrasyon asitliği (TA), pH ve olgunluk indisi analiz edilmiştir. İncelenen meyve özellikleri dikkate alındığında Erciş bağlarında yetişen üzümlerin % SÇKM değerlerinin iklim faktörleri nedeniyle yükselememesi dışında bağların üzüm kaliteleri bakımından bir sorun yaşamadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, söz konusu bağ topraklarının fosfor, mangan ve çinko bakımından yetersiz, yaprak analizleri sonucuna göre de bitkilerin çinko ve bakır içeriklerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine nutritional status and soil samples collected from 0-30 cm depth as well as leaf and fruit samples taken from seven vineyards. The amounts of total N, available P, Fe, Mn, Zn and Cu as well as exchangeable K, Ca, and Mg were determined in soil samples. Likewise, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn and Cu contents were also determined in leaf samples. Cluster weight, berry weight, color of the berry skin, soluble solids (TSS), titratable acidity (TA), pH, and maturity index were analyzed for yield and quality characteristics in fruit sample. As considering the studied fruit characteristics of grapevine, it was observed that there is no problem in Erciş vineyard except from inability for increasing of % TSS value due to climatic factors. The results of this study indicated that P, Mn and Zn values are insufficient in the soil of Erciş vineyard. Similarly, according to the results of leaf analysis, Zn and Cu contents of the grapevine are also inadequate.