Siyah alaca ineklerin kappa kazein (CSN3), β-laktoglobulin (LGB), prolaktin (PRL) ve DGAT1 (diacylglycerol acyltransferase1) gen lokusları bakımından genotipik yapılarının ve bu özellikleriyle süt verimleri arasındaki ilişkilerin saptanması
Determination of genetic structure in terms of kappa casein (CSN3), β-lactoglobulin (LGB), prolactin (PRL) and DGAT1 (diacylglycerol acyltransferase1) gene locus and the relationship between these characteristics and milk yields of holstein cows
  1. Tez No: 450465
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SONER BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya çevresinde yetiştirilen Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'ne kayıtlı 517 Siyah Alaca ineğinde, κ-kazein, β-laktoglobulin, prolaktin ve DGAT1 genlerinin genetik çeşitliliğini ve bu polimorfizmler ile süt verimleri arasındaki olası ilişkileri tanımlamaktır. κ-kazein-HinfI, β-laktoglobulin-HaeIII, prolaktin-RsaI ve DGAT1-CfrI polimorfizmlerini belirlemek için PCR-RFLP metodu kullanılmıştır. Bu çalışmada, κ-kazein, β-laktoglobulin, prolaktin lokusları için A ve B allelleri, DGAT1 lokusu için K ve A allelleri tanımlanmıştır. A ve B allel frekansları sırasıyla, κ-kazein için 0.8279 ve 0.1721, β-laktoglobulin için 0.4662 ve 0.5338, prolaktin için ise 0.8762 ve 0.1238 olarak hesaplanmıştır. DGAT1 lokusunun allel frekansları, K alleli için 0.6441 ve A alleli için ise 0.3559 olarak bulunmuştur. İncelenen populasyonun tüm lokuslar için Hardy-Weinberg dengesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the genetic diversity of κ-casein, β-lactoglobulin, prolactin and DGAT1 genes and the possible associations between these polymorphisms with milk yields in a total of 517 Holstein cows registered to Cattle Breeders' Association of Turkey in Antalya province. In order to determine the κ-casein-HinfI, β-lactoglobulin-HaeIII, prolactin-RsaI and DGATI-CfrI polymorphisms, PCR-RFLP method was used. In this study, two types of alleles A and B for κ-casein, β-lactoglobulin, prolactin and K and A for DGATI loci, were identified. The frequencies of A and B alleles were calculated as 0.8279 and 0.1721 for κ-casein, 0.4662 and 0.5338 for β-lactoglobulin, 0.8762 and 0.1238 for prolactin loci, respectively. Allele frequencies of DGAT1 locus were found as 0.6441 for K allele and 0.3559 for A allele. The analyzed population is in Hardy-Weinberg equilibrium for all loci.