Orlıcz uzaylarında maksimal operatörünün sınırlılığı
Orlicz spaces and maximal operators
  1. Tez No: 450464
  2. Yazar: SÜMEYYA TUĞÇE ARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN TUĞÇE BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalısmadaki amacımız öncelikle Lp-Lebesque uzaylarının bir genelleştirilmesi olarak bilinen Orlicz uzaylarını tanımlayıp özelliklerini incelemektir. W.Orlizc tarafından tanımlanan bu uzaylar Fonksiyonlar teorisi ve Fourier harmonik analizinin önemli araçlarındandır. Son olarak Mf Hardy-Littlewood maksimal operatörünün Orlicz uzaylarında sınırlılığı için gerekli ve yeterli koşul verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, firstly, is to define and investigate the properties of the Orlicz space, are the generalization of Lebesque space Lp. This space is defined by W.Orlicz are very important tools in Function theory and Fourier harmonic analysis. Finally is given a necessary and sufficient condition for boundedness of the HardyLittlewood maximal operator Mf on Orlicz space.